Jaki procesor do laptopa poleasingowego?

5 marca 2024

Intel czy Amd

Stojąc przed zakupem laptopa, często klienci zadają to pytanie: Jaki procesor wybrać? Jaki procesor będzie wystarczający? 
Wybór będzie miał duży wpływ na pracę laptopa, tym bardziej że procesora w laptopie już nie będzie można zmienić na szybszy - jest wlutowany na stałe.
Bardzo ważne jest tu odpowiedzenie samemu sobie, czego oczekuje się od sprzętu, czy potrzebny jest on do codziennych, nieskomplikowanych zadań, do prac biurowych czy może np. do bardziej zaawansowanych albo prac graficznych?

Spis treści:

Co to jest procesor?

Procesor inaczej nazywany w skrócie CPU (z ang. Central Processing Unit) jest główną jednostką obliczeniową w naszym komputerze. Procesor pobiera dane z pamięci, interpretuje je, analizuje a następnie wykonuje zawarte w nich polecenia. Najprościej mówiąc jest to mózg całego laptopa. Nowsze procesory zbudowane są z wielu rdzeni (więcej znaczy lepiej) dysponują pamięcią podręczna oraz mogą być scalone z kartą graficzną, wtedy jest to Zintegrowana karta graficzna. Warto zaznaczyć, że w laptopach procesor jest zlutowany z płytą główną na stałe, w przeciwieństwie do dysku, bądź pamięci ram, dlatego tak ważne jest dobranie wydajnego procesora do swoich potrzeb, aby mógł służyc nam jak najdłużej.

Intel czy Amd?

Na rynku procesorów toczą walkę dwie duże firny, Intel oraz AMD. Jeden jak i drugi producent stale ze sobą konkurują udoskonalając swoje produkty oraz wymyślając, wprowadzając nowe rozwiązania technologiczne. Ciężko jest stwierdzić która marka jest lepsza, ponieważ jedna jak i druga strona posiadają bardzo mocne, sprawdzone jednostki, jak i te która zwyczajnie przegrywają z konkurencją. Często wpływ na sukces ma wycena danych produktów oraz kiedy miały premierę.

Procesory Intel

Intel na przestrzeni lat wypuścił dużo rużnych modeli. Na dzień dzisiejszy najwydajniejsze kategorie modeli to: i3, i5, i7, i9. Z każdym rokiem intel wypuszczając nowe modele stosuje nazewnictwo generacyjne w postaci liczb. np. i5-7300, oznacza to, że jest to procesor intel i5 generacji siódmej. Jest to pełne nazewnictwo modelu.
Intel Core i3 to podstawowa jednostka z serii "Core i". Nadaje się idealnie do nieskomplikowanych codziennych zadań typu przeglądanie stron internetowych, przelewów bankowych oraz oglądania w średniej jakości filmów na internecie.
Intel core i5 jest już wydajniejszym procesorem. Nadaje się idealnie do codziennych rzeczy, dokładnie jak i3, do przelewów, przeglądania stron, oglądania filmów, lecz cechuje się zdecydowanie większa wydajnością działania. Przy odpowiedniej konfiguracji nadaje się również do grania w nie wymagające gry.
Intel core i7 jest wysokim standardem procesorów, nadaje się on przy odpowiedniej konfiguracji do grania w bardziej wymagające gry. Może również służyć do zadań obliczeniowych, obróbki graficznej. Do większej wydajności prac zalecane jest dołożenie osobnej karty graficznej.
Intel core i9 jest najwyższym modelem intela, charakteryzuje się ogromną wydajnością, świetnie nadając się do obróbki graficznej, montowania filmów, grania w wymagające gry oraz do skomplikowanych programów obliczeniowych. W większości wypadków współpracuje z dodatkową kartą graficzną.

Procesory AMD

Podobnie do Intela, AMD również stosuje odpowiednie nazewnictwo swoich modeli, aby łatwiej było rozróżnić każdy od siebie. Takie nazewnictwo AMD stosuje mniej więcej od roku 2017. Swoje modele AMD nazwał Ryzen, wyszczególnia się Ryzen3, Ryzen5, Ryzen7, Ryzen 9. Podobnie do intela AMD również dopisuje do swoich modeli generację, np. Ryzen 5 2600, czyli jest model ryzen 5 generacji drugiej.
Ryzen 3 jest najniżej pozycjonowany procesor AMD, jest bezpośrednim konkurentem intela i3. Charakteryzuje się zadowalającą wydajnością do codziennych prac przy laptopie.
Ryzen 5, jest najbardziej popularną jednostka od AMD, cechuję się wysoką jak na tą klasę wydajnością konkurując bezpośrednio z Intelem i5. Świetnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu laptopa, oraz przy odpowiedniej konfiguracji do mniej wymagających gier.
Ryzen 7, jest bezpośrednim konkurentem i7 od intela. Charakteryzuje się wysoką wydajnością pracy, wielozadaniowością. Świetnie sprawdzi się, przy pracach graficznych, montowaniu filmów oraz wraz z dodatkową karta graficzną może służyć jako maszyna do gier.
Ryzen 9, jednostka ta, nie była produkowana od samego początku historii Ryzen. Model ten jest wykorzystywany przy najcięższych zadaniach. Obróbki graficzna, montaż filmów w 4k, bardzo wymagające gry. Bezpośredni konkurent intela i9.

Jaki laptop wybrać?

Najbardziej popularnymi i pożądanymi przez klientów procesorami w laptopach są intel Core i5 oraz ryzen 5. Decydując się na ów model mamy pewność, że laptop będzie działał sprawnie oraz nie będziemy mieli niespodzianek związanych z zacinaniem się stron bądź filmów.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu, sklep Internetowy taniekomputery.pl oferuje tylko laptopy i komputery ze sprawdzonymi, niezawodnymi i wydajnymi modelami procesorów. Warto przypomnieć, że laptopy poleasingowe są sprawdzane i kontrolowane przed wysyłką oraz posiadają minimum roczną gwarancję.

Wybór procesora w kategorii laptopy poleasingowe można zanaczyć za pomocą filtrów wyświetlanych po lewej stronie sklepu Internetowego. Zaznaczając swój wybór przeglądamy laptopy np. tylko z wydajnym procesorem intel Core i5 lub Core i7.