Klasyfikacja laptopów Dell

16 lutego 2022

Klasyfikacja laptopów marki Dell

Czy wiesz, że nazwy laptopów Marki Dell takie jak Inspirion, Latitude czy XPS nie są przypadkowe? To nazwy, dzięki którym dowiesz się do jakiej linii należy twój sprzęt. To tak zwana klasyfikacja. W tym artykule objaśniamy, który laptop jest dla domu, a który dla gracza czy zaawansowanego amatora.

 

Krótka charakterystyka marki Dell.

Jak informuje oficjalny serwis, Dell to międzynarodowy producent, gigantyczna korporacja z siedzibą Round Rock w stanie Teksas, założona w 1984 r przez Michaela Della. Oddziały marki rozlokowane są po całym świecie. Polskę reprezentuje miasto Łódź, w którym 23 stycznia 2008 roku nastąpiło oficjalne otwarcie fabryki. Dell produkuje, oraz serwisuje sprzęt komputerowy oraz jego podzespoły. W swojej ofercie posiada serwery, macierze, komputery stacjonarne, laptopy, monitory oraz większość niezbędnych akcesoriów.

 

Klasyfikacja laptopów.

Jak każda firma, Dell klasyfikuje swój sprzęt, który trafia do użytkownika końcowego. Dzieli je na dwie podstawowe grupy: notebooki do domu oraz notebooki do pracy. I tak: laptopy dla domu to linie: Inspirion, XPS, Alienware. Laptopy dla firm to linia Vostro, Latitude oraz Precision.

 

Dell Inspirion.

Najniżej klasyfikowany sprzęt przez markę Dell. Inspion to typowa linia dla użytkownika domowego. Laptopy z tej serii, mimo że starannie zaprojektowane, wykonane zostały z najtańszych materiałów, zastosowane podzespoły nie są szczególnie wydajne. Linię tą najczęściej spotkamy w elektromarketach. Charakteryzuje je również najniższa cena. Na naszych półkach występuje niezwykle rzadko, a jeśli się pojawi to w pojedynczych egzemplarzach.

 

Dell XPS.

Laptopy XPS to zdecydowanie wyżej klasyfikowany sprzęt od linii Inspirion. Wykonany bardzo starannie, z materiałów najwyższej jakości. Serię XPS charakteryzują również mocne podzespoły oraz świetnej jakości wyświetlacze. Mimo, że Dell kwalifikuje je do serii domowej, z powodzeniem może służyć w firmie do zadań bardzo wymagających. Fajne rozwiązanie dla fotografów, grafików i wszystkich tych, którym zależy na dobrym odwzorowaniu kolorów i dużej wydajności. XPS to też długa praca na baterii oraz nowoczesny, bardzo elegancki design. Linia ta nie jest linią biznesową, ale często znajduje się w naszym magazynie.

 

Dell Alienware.

Laptopy do gier. Zapewniają bardzo komfortową rozgrywkę dzięki zastosowaniu podzespołów wysokiej jakości oraz niezwykłej wydajności. Alienware to również bardzo dobrze zaprojektowany układ chłodzenia oraz charakterystyczny wygląd. Do tego dobrej jakości matryce, gamingowe karty graficzne oraz szereg usprawnień dla graczy. niestety, za laptopa z linii Alienware trzeba sporo zapłacić, czy warto? Oczywiście że tak, pod warunkiem, że potrzebujemy laptopa do tego typu rozrywki. 

 

Dell Vostro.

Podstawowy przedstawiciel linii biznesowej, kierowany do tak zwanej klasy small business, czyli niewielkich firm. Klasyfikowany wyżej niż linia Inspirion, w zdecydowanej większości o lepszych parametrach, lepszym wykonaniu, ale mniej wytrzymały niż seria Latitude. W laptopach serii Vostro często znajdziemy funkcje zabezpieczające, których brakuje w liniach do użytku domowego. Czasami można znaleźć je w naszej ofercie. 

 

Dell Latitude.

Najbardziej rozpoznawalna oraz najczęściej występująca linia w naszym sklepie. Latitude to laptopy biznesowe w pełnym tego słów znaczeniu. Doskonale dobrane podzespoły, wysoka jakość wykonania, materiały bardzo dobrej jakości. Do tego szerokie możliwości w zakresie bezpieczeństwa (czytniki linii papilarnych, gniazda kart inteligentnych SmartCard, moduły TPM, blokady antykradzieżowe). W linii tej nie brakuje również możliwości podpięcia stacji dokujących, czy zdalnego zarządzania całą grupą komputerów przez specjalistów IT, dzięki technologii vPro. Latitude spotkamy najczęściej w dużych firmach korporacyjnych, gdzie potrzeba sprzętu, który będzie pracował 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Latitude to również bardzo elegancki design, typowy dla ludzi biznesu. Warto również wspomnieć, że komputery z tej serii doskonale sprawdzą się w domowym zaciszu, do nauki jak i pracy zdalnej.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą linii Latitude w naszym sklepie, klikając tutaj.

 

Dell Precision.

Mobilne stacje robocze dla rozwiązań profesjonalnych. Laptopy tej serii to najwyżej klasyfikowany sprzęt w każdym aspekcie. Wydajnością dorównują komputerom stacjonarnym o podobnych paramterach. W serii precision znajdziemy wszystko to co opisywaliśmy powyżej w linii Latitude, dodając do tego doskonałej jakości wyświetlacze, bardzo dobrze zaprojektowanie chłodzenie czy profesjonalne karty graficzne, często certyfikowane przez niezależnych producentów oprogramowania. To niezwykle wydajne komputery przenośne, które sprostają każdemu zadaniu. Ich ceny potrafią być naprawdę wysokie, często przekraczając kilka, a nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem są właśnie laptopy poleasingowe, których cena jest często kilkukrotnie niższa niż gdybyśmy zdecydowali się na kupno nowego sprzętu. Modele Precision, tak jak seria Latitude to najczęściej występujące laptopy w naszej ofercie.