• Producent
    Procesor
  • System
    Obudowa
    Rozmiar matrycy

dyski SSD - zwiększ wydajność swojego komputera

2018-12-12

Dysk mSATA

Popularność dysków SSD rośnie z dnia na dzień. Wiele osób przed zakupem komputera lub laptopa zastanawia się, czy warto zainwestować w taki dysk. Według nas odpowiedź jest jedna, warto! Mówi się, że gdy zaczniemy korzystać z dysku SSD, już nigdy nie będziemy chcieli pracować na dyskach HDD.

 

Co to tak naprawdę jest ten dysk SSD?

Dysk SSD (Solid State Drive), inaczej zwany półprzewodnikowym lub dyskiem elektronicznym, to magazyn danych w formie płytki drukowanej, wyposażony w kości pamięci NAND. To nic innego jak standardowy dysk, który mamy w komputerze, ale bez części ruchomych (głowic i talerzy). Jego budowę można porównać do kart pamięci czy popularnych pendrivów. 

 

Korzyści z użytkowania dysków SSD

SSD są od kilku do kilkudziesięciu razy szybsze od dysków talerzowych. Przesiadka z dysku HDD na dysk SSD jest niesamowitym skokiem wydajnościowym. Dzięki instalacji półprzewodnika, bardzo dużą różnicę odczujemy już podczas pierwszego uruchamiania systemu operacyjnego. Po wciśnięciu przycisku power na obudowie, dosłownie po chwili możemy korzystać z komputera.

Kilkukrotnie szybszy odczyt danych, ekspresowe wyszukiwanie plików, zdecydowanie szybsze otwieranie się programów to kolejne plusy montażu SSD. Tak jak wspomnieliśmy na początku, kto zacznie korzystać z dysku SSD, już nigdy nie będzie chciał pracować na dyskach talerzowych! Zainstalowanie dysku półprzewodnikowego, nawet w starszym laptopie lub komputerze stacjonarnym, w którym nie można zwiększyć ilości pamięci RAM, czy zamontować szybszego procesora, może dać wymierne korzyści w postaci szybszego działania.

Gracze komputerowi pewnie zastanawiają się, czy dysk SSD zwiększy wydajność w grach? Wyjaśniamy. 

Sama instalacja gry, uruchamianie się czy wczytywanie kolejnych poziomów, na pewno będzie kilkukrotnie szybsze niż na dysku talerzowym, natomiast podczas samej rozgrywki nie odczujemy zwiększonej wydajności jeśli chodzi o FPS. W internecie można znaleźć testy, które potwierdzają to co piszemy. Wzrost klatek na sekundę jest znikomy ( średnio w granicach 7%, ale nie jest to regułą), więc tutaj skoku wydajnościowego nie należy oczekiwać.

Kolejnym atutem dysków półprzewodnikowych, jest to, że nie posiadają one żadnych ruchomych części, co oznacza odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, automatycznie zwiększając bezpieczeństwo przechowywanych danych. Może w komputerze stacjonarnym, który zazwyczaj stoi nieruchomo w jednym miejscu nie ma to jakiegoś większego znaczenia, ale w laptopie już tak. Brak ruchomych części wewnątrz, to również bezgłośna praca. 

 

Rodzaje dysków SSD

SSD występują w różnych formatach. Można je instalować w komputerach stacjonarnych, laptopach oraz tabletach. Nadal najbardziej popularny format to 2,5 cala ze złączem SATA. Ten rodzaj dysku montuje się w komputerach stacjonarnych oraz w większości laptopów. Mieszczą się w miejsce standardowego dysku. 
 
Kolejnym formatem jest mSATA. Jest to rozwiązanie dla laptopów oraz ultrabooków, w których mamy mocno ograniczoną ilość miejsca. Montuje się je w porcie mPCie, a wielkością przypominają kartę sieci bezprzewodowej WiFi. 
 
Dyski SSD
 
Następnie standard M.2 nowszy od powyższych, oznaczany również jako NGFF (Next Generation Form Factor). To również dyski w formie karty, ale o różnych długościach. 
 
Przed zakupem dysku w formacie M.2 lub mPCIe, należy sprawdzić czy nasz laptop posiada odpowiednie złącza na płycie głównej. Warto też zwrócić uwagę na samo złącze, bowiem istnieją przypadki dysków montowanych np w laptopach Lenovo X1 Carbon, lub w MacBookach od firmy Apple, które są bardzo podobne do złącz M.2, ale nie będą pasowały w to gniazdo. 
 
 
Należy wspomnieć, że dyski SSD, tak jak dyski HDD mają różne prędkości zapisu jak i odczytu danych, co również przekłada się na ich wydajność oraz cenę. W dużym uproszczeniu możemy napisać tak, że nawet najtańszy dysk SSD, będzie kilkukrotnie szybszy niż dysk talerzowy
 
 
W momencie pisania tego artykułu, nie ma już tak znaczących różnic cenowych między dyskami elektronicznymi, a dyskami talerzowymi. Za cenę dysku HDD 500GB w tej chwili można nabyć dysk SSD o pojemności 240GB. Taki dysk, spokojnie starczy na instalację systemu operacyjnego, oprogramowania oraz czasami kilku gier. Jeśli ktoś posiada bardzo dużą ilość danych może pokusić się o dysk SSD na system oraz podstawowe programy, a jako drugi dysk magazynujący zainstalować dysk HDD.
 
W komputerze stacjonarnym nie jest to problem, ale w większości laptopów znajduje się tylko jedno miejsce na dysk. Co w takiej sytuacji zrobić? Jeśli notebook posiada złącze mPCIe lub M.2. sprawa jest prosta. W jedno z tych gniazd montujemy dysk SSD, co pozwoli na zwolnienie miejsca na standardowy dysk SATA. Co możemy zrobić w sytuacji gdy laptop nie ma takich złącz lub aktualnie posiadamy już dysk SSD ale w formacie SATA i nie mamy zamiaru wydawać pieniędzy na wymianę? Istnieje możliwość zamontowania 2 dysków SATA w laptopie posiadającym tylko jedno miejsce. Taką możliwość posiadają prawie wszystkie oferowane przez nas obecnie w sprzedaży laptopy poleasingowe. W miejsce napędu optycznego (dvd czy nagrywarki) montuje się specjalną kieszeń, do której możemy taki dysk włożyć. 
 
 
Dysk SSD w kieszeni
 
 
Podsumowanie
 
Nasz artykuł oczywiście nie wyczerpuje tematu. Można byłoby pokusić się o testy, porównania, czy bardziej szczegółowe wyjaśnienia pracy dysku, ale nie to było naszym celem. Chcieliśmy ogólnie przytoczyć najważniejsze korzyści z posiadania dysku SSD. Mamy nadzieję, że argumenty podane powyżej przekonają was do zakupu laptopa z dyskiem SSD lub komputera stacjonarnego, zwłaszcza teraz, gdy dyski SSD nie są już luksusem i można kupić je za niewielkie pieniądze.
 
 
 
 

SOLIDNA FIRMA

taniekomputery.pl - solidna firma

Ponad 20 lat na rynku, tysiące zadowolonych klientów.

NEGOCJACJA CEN

możliwość negocjacji cen

Możliwość negocjacji cen, a dla zarejestrowanych klinetów rabaty.

SZYBKA WYSYŁKA

Zapewniamy szybką i bezpieczą wysyłkę

Dostarczmy szybko i bezpiecznie, na ogół 1-2 dni na terenie całego kraju.

MOŻLIWOŚĆ ZWROTU

Możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni

Gwarancja zwrotu towaru. Konsument ma 14 dni na zwrot.

FAKTURA I GWARANCJA

Wystawiamy Faktury VAT

U nas zawsze dostaniesz gwarancję o fakturę VAT.TANIEKOMPUTERY.PL - SKLEP INTERNETOWY Z KOMPUTERAMI I LAPTOPAMI POLEASINGOWYMI

Witamy w naszym sklepie internetowym taniekomputery.pl. Jesteśmy sklepem oferującym sprzęt komputerowy takich marek jak Dell, HP, Fujitsu, Toshiba, Lenovo, Apple, Asus, Acer, Eizo, Nec, Samsung oraz wiele innych. Naszym głównym celem jest zaopatrywanie naszych stałych oraz nowych klinetów w komputery poleasingowe. Sprzęt poleasingowy - laptop, komputer czy monitor to inaczej sprzęt używany, najczęściej z linii biznesowej. Linia biznesowa charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością, wysoką wydajnością oraz bardzo dobrym wykonaniem. Są to komputery używane w małych firmach jak i dużych korporacjach. Komputery biznesowe to również linie takie jak Workstation od Hewlett Packard czy Precision od marki Dell. To specjalne linie komputerów i laptopów, przeznaczone dla najbardziej wymagających. Dzięki zastosowaniu najwydajniejszych podzespołów doskonale sprawdzają się w biurach projektowych, agencjach reklamowych, czy przy produkcji filmowej. Zastosowane w nich karty graficzne Nvidia Quadro lub Radeon FirePro, zapewniają doskonałą wydajność podczas projektowania, modelingu oraz renderowania.


W naszej szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferowany przez nas sprzęt pochodzi od najpopularniejszych producentów cenionych na całym świecie. W naszym sklepie kupisz komputer do domu i do biura. Oferujemy też poleasingowe monitory LED oraz LCD. Oczywiście nie zapominamy o klientach, którzy lubią gry komputerowe. Bez problemu można tutaj znaleźć notebooka jak i komputer do gier. Jest jeszcze jedna grupa użytkowników, do której kierujemy swój sprzęt. Mowa tutaj o inżynierach pracujących w trudnych warunkach, mechanikach i diagnostach samochodowych, gdzie sprzęt komputerowy jest szczególnie narażony na trudne warunki takie jak pyły, kurz, piach, smary, niskie czy wysokie temperatury oraz uderzenia i upadki. Oferta nasza obejmuje pancerne laptopy do zadań specjalnych. Są to głównie notebooki Panasonic z serii Touchbook CF oraz laptopy marki Getac.


Taniekomputery.pl to nie tylko sprzedaż. Na naszej stronie znajdziesz również poradniki oraz artykuły związane z szeroko pojętą branżą komputerową. Staramy się też błyskawicznie odpowiadać na pytania mailowe, telefoniczne, oraz te które zadajecie w mediach społecznościowych. Nie pomijamy nikogo, żadne pytanie nie zostaje przeoczone. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy był w 100% usatysfakcjonowany.

Microsoft Partner Network Microsoft Registered Refurbisher Intel Channel Partner HP Partner Dell Partner Direct Registered

Kontakt

GaduGadu: Gadu-Gadu 6082518


tel. 515 07-07-09


GaduGadu: Gadu-Gadu 1223552


tel. 501 67-11-18


GaduGadu: Gadu-Gadu 1619896


tel. 515 07-07-44


GaduGadu: Gadu-Gadu 52476415


tel. 533 99-09-29


Zamówienia telefoniczne:
tel. (+48) 501 67-11-18
w godz. 9 - 20

Newsletter

Chcesz być na bieżąco i otrzymywać od nas informacje o nowościach, rabatach i promocjach?
Zapisz się do naszego newslettera!