• Producent
    Procesor
  • System
    Obudowa
    Rozmiar matrycy

Jak przyspieszyć komputer, laptop

2018-09-09

Twój komputer działa za wolno?
Doradzamy w jaki sposób najtaniej i najefektywniej przyspieszyć komputer (laptop).

Do wyboru mamy przynajmniej kilka opcji, dlatego warto dobrze się zastanowić, który wariant w konkretnym przypadku będzie najbardziej opłacalny i da najwięcej korzyści. Na szybkość działania każdego komputera - (laptop czy notebook to też komputer) mają wpływ dwie rzeczy: sprzęt i oprogramowanie, a dokładniej szybkość podzespołów, z których jest zbudowany oraz stan systemu operacyjnego.

1. System operacyjny

Autostart

Zanim wydamy jakiekolwiek pieniądze, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się systemowi operacyjnemu. Ilość uruchamianych podczas startu systemu programów ma kluczowy wpływ na zajęcie pamięci komputera. Zwróćmy zatem uwagę, czy każda instalowana aplikacja, która dodała się do autostartu, rzeczywiście powinna pracować w tle i zajmować pamięć. Dla systemów Windows w menu start wpisujemy polecenie msconfig, a następnie wybieramy zakładkę "Uruchamianie" w której możemy odznaczyć zbędne usługi, uwalniając tym samym zajętą przez nie pamięć. Zostawmy zaznaczone tylko te, których naprawdę potrzebujemy.

konfiguracja startu systemu operacyjnego msconfig

 

Skanowanie komputera

Bardzo często zwolnienie pracy komputera może być również spowodowane zawirusowanym systemem. Niemal każdy laptop czy komputer, posiada obecnie łączność z Internetem, który oprócz niezliczonej ilości korzyści bywa niestety również źródłem złośliwego oprogramowania. W dużym stopniu ochroni nas przed nim program antywirusowy, ale nawet pomimo oprogramowania antywirusowego ryzyko zainfekowania zawsze istnieje. Warto przeskanować więc całość opcją kompletnego skanowania. Ważne jest, żeby zainstalowany był tylko jeden program antywirusowy, instalacja dwóch lub więcej jednocześnie jest błędem - spowolni komputer i będzie przyczyną dodatkowych kłopotów. W razie problemów z usunięciem wirusów możemy wspomóc się też darmowymi narzędziami do wykrywania i usuwania zagrożeń dostępnymi w sieci. Jeśli nie macie sprawdzonych, podpowiemy że warto skorzystać z takich pozycji jak np. Combofix, Adwcleaner czy CCleaner. Wystarczy wpisać nazwę w wyszukiwarkę, pobrać aktualną wersję i uruchomić - reszta dzieje się automatycznie.

skanowanie laptopa dell programem antywirusowym

Jeśli system operacyjny mamy już zoptymalizowany, a szybkość działania komputera nadal pozostawia wiele do życzenia, możemy pokusić się o przyspieszenie go sprzętowo - czyli wymianę lub dołożenie podzespołów.

2. Przyspieszanie sprzętowe

Na początek rzecz najważniejsza, aczkolwiek nagminnie ignorowana. Przy wymianie podzespołów zawsze należy odłączyć komputer od zasilania! W przypadku laptopów należy również wyjąć akumulator. Wszelkie naprawy sprzętowe i modernizacje wykonujemy po odłączeniu źródeł prądu - ta żelazna zasada zaoszczędzi nam niepotrzebnych problemów.

Dysk

Najczęściej wybierane opcje modernizacji zarówno w przypadku notebooków jak i komputerów stacjonarnych to dołożenie pamięci lub zmiana dysku na szybszy. W przypadku dysku największą różnicę na korzyść zrobi wymiana talerzowego dysku HDD na dysk w technologii SSD. Dysk twardy jest na ogół najwęższym gardłem powodującym zwolnienie pracy komputera, dlatego zmiana dysku na SSD powoduje natychmiastowe i widoczne gołym okiem ogólne przyspieszenie, lekkość i płynność pracy. 

wymiana dysku w komputerze na ssd

 

Procesor

Na wydajność ma też wpływ procesor. Jego wymiana, jednak nie zawsze jest możliwa. W przypadku niektórych notebooków czy laptopów typu ultrabook, procesor może być na stałe wlutowany w płytę główną. Nie mamy wtedy niestety możliwości wymiany. W przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów w których procesor jest włożony w gniazdo, wymiana niskobudżetowego procesora typu Celeron na wyższy model obsługiwany przez płytę np. Intel Core i5 lub Intel Core i7 może zmienić bardzo dużo. Procesor to najdroższa część komputera, dlatego zanim wydamy pieniądze na nowy, warto sprawdzić czy używany nie będzie lepszym wyborem. Procesory praktycznie się nie psują i pracują z taką samą wydajnością z biegiem czasu, więc różnica między nowym, a używanym jest praktycznie tylko w cenie. Wymianę procesora warto przeprowadzić przy pomocy zaprzyjaźnionego serwisu lub osoby posiadającej odpowiednią wiedzę, ponieważ operacja ta wymaga precyzji a ryzyko uszkodzenia gniazda jest dosyć duże. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego odprowadzenia ciepła, m.in. przez zastosowanie wysokiej jakości past termoprzewodzących.

wymiana procesora w komputerze używanym HP

 

Pamięć

Najprostszą i najczęściej wybieraną opcją jest dołożenie pamięci. Praktycznie każda jednostka pozwala na zwiększenie ilości pamięci operacyjnej, poprzez dołożenie dodatkowej kości w wolny slot lub wymianę istniejących. Na zdjęciu poniżej, widać dokładnie drugiej, takiej samej pamięci w wolne gniazdo. Do dyspozycji pozostały jeszcze wolne dwa porty, w które również możemy włożyć dodatkowe kości pamięci. Należy zwrócić uwagę, żeby zarówno styki pamięci, jak i porty były bezwzględnie czyste. Jeżeli komputer używany był wcześniej w warunkach narażonych na kurz, porty należy dokładnie wyczyścić z kurzu sprężonym powietrzem.

Komputer poleasingowy HP dokładanie pamięci RAM

Pamięci mają bardzo duży wpływ na stabilność pracy komputera, dlatego przy wymianie bardzo ważne jest sprawdzenie kompatybilności, szczególnie jeśli dokładamy nowe kości do wcześniej używanych. Warto poświęcić nieco czasu i uruchomić oprogramowanie testujące, np. Memtest. Jeżeli test zakończy się bez błędów, mamy gwarancję stabilnej pracy, jeżeli natomiast pojawią się błędy, jest to znak że pamięci nie mogą pracować razem, lub któraś z nich jest uszkodzona - co możemy sprawdzić testując każdą z osobna. Podobnie jak w przypadku procesora, zakup używanej pamięci może okazać się dobrą alternatywą. Pamięci nie tracą swoich parametrów z biegiem czasu, pracują zawsze tak samo, jest więc okazja do oszczędności, nawet bez potrzeby kompromisu.

Karta Graficzna

Dla fanów gier i użytkowników programów graficznych, zwiększenie wydajności dające najwięcej korzyści może przynieść wymiana karty graficznej. Dotyczy to głównie użytkowników komputerów stacjonarnych, ponieważ w laptopach na zmianę grafiki pozwalają tylko nieliczne modele. Każda z aplikacji graficznych i gier posiada w swojej specyfikacji wymagania co do karty graficznej, na których podstawie możemy dobrać odpowiednio wydajny model do swoich potrzeb. Przy wymianie karty graficznej należy zwrócić szczególną uwagę na moc zasilacza. Wydajne karty graficzne mają spore zapotrzebowanie na prąd, stąd też może się okazać konieczna wymiana zasilacza na mocniejszy. Już na etapie wyboru lub zakupu karty graficznej, można zapytać sprzedawcę jakiej minimalnej mocy zasilacz będzie potrzebny do konkretnego modelu karty graficznej.

wymiana karty graficznej w komputerze stacjonarnym

Na koniec warto również dodać, że na ogólną wydajność komputera pracują wszystkie podzespoły i nie zawsze wymiana jednego z nich - nawet na najnowszy i najwydajniejszy model przyniesie oczekiwane rezultaty, jeśli inny ważny element będzie wąskim gardłem hamującym pracę całości. W razie wątpliwości służymy pomocą w ocenie i doborze podzespołów.

Znamy również sytuacje z życia naszych klientów, kiedy wydatki na modernizację potrafią przewyższyć koszty całego używanego komputera poleasingowego o lepszych parametrach z roczną gwarancją ! To samo dotyczy laptopów poleasingowych. Jeśli więc planujesz modernizację sprzętową swojego komputera czy notebooka, a serwis wyliczył Ci sporą kwotę, sprawdź koniecznie ofertę sprzętu poleasingowego, bywają przypadki, że korzystniejszym rozwiązaniem może być zakup całej takiej jednostki niż oddzielnie części.

 

Jeśli masz pomysł na artykuł, który może pomóc innym - powiedz nam o tym!
Czekamy na propozycje artykułów, które Waszym zdaniem powinny się pojawić na naszej stronie.

SOLIDNA FIRMA

taniekomputery.pl - solidna firma

Ponad 20 lat na rynku, tysiące zadowolonych klientów.

NEGOCJACJA CEN

możliwość negocjacji cen

Możliwość negocjacji cen, a dla zarejestrowanych klinetów rabaty.

SZYBKA WYSYŁKA

Zapewniamy szybką i bezpieczą wysyłkę

Dostarczmy szybko i bezpiecznie, na ogół 1-2 dni na terenie całego kraju.

MOŻLIWOŚĆ ZWROTU

Możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni

Gwarancja zwrotu towaru. Konsument ma 14 dni na zwrot.

FAKTURA I GWARANCJA

Wystawiamy Faktury VAT

U nas zawsze dostaniesz gwarancję o fakturę VAT.TANIEKOMPUTERY.PL - SKLEP INTERNETOWY Z KOMPUTERAMI I LAPTOPAMI POLEASINGOWYMI

Witamy w naszym sklepie internetowym taniekomputery.pl. Jesteśmy sklepem oferującym sprzęt komputerowy takich marek jak Dell, HP, Fujitsu, Toshiba, Lenovo, Apple, Asus, Acer, Eizo, Nec, Samsung oraz wiele innych. Naszym głównym celem jest zaopatrywanie naszych stałych oraz nowych klinetów w komputery poleasingowe. Sprzęt poleasingowy - laptop, komputer czy monitor to inaczej sprzęt używany, najczęściej z linii biznesowej. Linia biznesowa charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością, wysoką wydajnością oraz bardzo dobrym wykonaniem. Są to komputery używane w małych firmach jak i dużych korporacjach. Komputery biznesowe to również linie takie jak Workstation od Hewlett Packard czy Precision od marki Dell. To specjalne linie komputerów i laptopów, przeznaczone dla najbardziej wymagających. Dzięki zastosowaniu najwydajniejszych podzespołów doskonale sprawdzają się w biurach projektowych, agencjach reklamowych, czy przy produkcji filmowej. Zastosowane w nich karty graficzne Nvidia Quadro lub Radeon FirePro, zapewniają doskonałą wydajność podczas projektowania, modelingu oraz renderowania.


W naszej szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferowany przez nas sprzęt pochodzi od najpopularniejszych producentów cenionych na całym świecie. W naszym sklepie kupisz komputer do domu i do biura. Oferujemy też poleasingowe monitory LED oraz LCD. Oczywiście nie zapominamy o klientach, którzy lubią gry komputerowe. Bez problemu można tutaj znaleźć notebooka jak i komputer do gier. Jest jeszcze jedna grupa użytkowników, do której kierujemy swój sprzęt. Mowa tutaj o inżynierach pracujących w trudnych warunkach, mechanikach i diagnostach samochodowych, gdzie sprzęt komputerowy jest szczególnie narażony na trudne warunki takie jak pyły, kurz, piach, smary, niskie czy wysokie temperatury oraz uderzenia i upadki. Oferta nasza obejmuje pancerne laptopy do zadań specjalnych. Są to głównie notebooki Panasonic z serii Touchbook CF oraz laptopy marki Getac.


Taniekomputery.pl to nie tylko sprzedaż. Na naszej stronie znajdziesz również poradniki oraz artykuły związane z szeroko pojętą branżą komputerową. Staramy się też błyskawicznie odpowiadać na pytania mailowe, telefoniczne, oraz te które zadajecie w mediach społecznościowych. Nie pomijamy nikogo, żadne pytanie nie zostaje przeoczone. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy był w 100% usatysfakcjonowany.

Microsoft Partner Network Microsoft Registered Refurbisher Intel Channel Partner HP Partner Dell Partner Direct Registered

Kontakt

GaduGadu: Gadu-Gadu 6082518


tel. 515 07-07-09


GaduGadu: Gadu-Gadu 1223552


tel. 501 67-11-18


GaduGadu: Gadu-Gadu 1619896


tel. 515 07-07-44


GaduGadu: Gadu-Gadu 52476415


tel. 533 99-09-29


Zamówienia telefoniczne:
tel. (+48) 501 67-11-18
w godz. 9 - 20

Newsletter

Chcesz być na bieżąco i otrzymywać od nas informacje o nowościach, rabatach i promocjach?
Zapisz się do naszego newslettera!