Dbaj o środowisko kupując poleasingowy sprzęt komputerowy

2 listopada 2020

Kupując sprzęt poleasingowy dbasz o naszą planetę

Wraz z szybkimi zmianami klimatu w dzisiejszych czasach ludzie stają się coraz bardziej świadomi tego, jak ich indywidualne działania wpływają na otaczający ich świat. Możecie poddawać różne rzeczy recyklingowi, korzystać z transportu publicznego, zamienić samochód na rower, ograniczać zużycie energii itp, itd. A czy zastanawialiście się co z waszymi urządzeniami elektronicznymi? Co wspólnego mają z ekologią?

 

Smartfony, komputery, laptopy tablety, smart telewizory są tak powszechnymi urządzeniami w naszych codziennych przyzwyczajeniach, że trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Ale kupowanie nowych i ciągłe ich używanie może mieć negatywny wpływ na środowisko. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tzw. śladu węglowego jest kupowanie poleasingowego sprzętu komputerowego. 

 

Opiszemy to na przykładzie nowego laptopa. Chociaż w sklepie są w jednym kawałku, składają się z setek różnych części. Każdy z tych elementów jest wykonany z innego materiału. Przekształcenie surowców w części potrzebne do wykonania nowego urządzenia wymaga czasu i energii.

Łańcuch dostaw jest długi i skomplikowany i obejmuje wiele różnych stron na całym świecie. Materiały te trzeba nie tylko wydobywać, przetwarzać i przekształcać, ale także transportować na miejsce montażu. Ponieważ nowe laptopy są stale poszukiwane, produkcja nigdy nie zwalnia. Oprócz zużywania cennych zasobów i energii, produkcja laptopów generuje również wiele negatywnych produktów ubocznych. Proces ten uwalnia zanieczyszczenia do powietrza i wody.

 

 

Ekologa w elektronice

 

Aby zmniejszyć wpływ na środowisko, możesz kupić laptopa poleasingowego, który jest już wyprodukowany.  

Od projektu przez montaż po wysyłkę, stworzenie nowego laptopa zużywa mnóstwo energii i powoduje wzrost emisji gazów cieplarnianych. Jeśli jednak kupisz już wyprodukowany, możesz ograniczyć ilość gazu uwalnianego do atmosfery i zmniejszyć wpływ na środowisko.

Produkcja nie jest jedynym źródłem problemów środowiskowych związanych z wymianą laptopa. Zakup zupełnie nowego notebooka oznacza również pozbycie się starego. Chociaż istnieją sposoby odpowiedzialnej utylizacji przestarzałego komputera, często trafiają one na wysypiska śmieci. Może to mieć jeszcze bardziej niszczycielski wpływ na środowisko.

Laptopy są wykonane z różnego rodzaju metali, takich jak ołów, chrom i środki zmniejszające palność, które mogą być toksyczne. Na wysypiskach chemikalia te mogą wsiąkać w glebę, zanieczyszczać wodę i stanowić niebezpieczne zagrożenie dla osób, które mają z nimi kontakt. Kiedy te chemikalia są uwalniane do atmosfery, mogą powodować poważne szkody dla ludzi, zwierząt i środowiska.

 

Kupując tanie poleasingowe komputery czy laptopy, zapobiegasz całemu procesowi opisanemu powyżej, jednocześnie zmniejszając w ten sposób zagrożenie dla środowiska. Chociaż wiele osób sceptycznie podchodzi do zakupu używanego sprzętu elektronicznego, po prostu nie można dyskutować z korzyściami dla naszej planety, jakie może to przynieść. 

 

Pamiętaj! Temat tyczy się nie tylko laptopów czy komputerów, ale całego otaczającego nas sprzętu elektronicznego.