Oznaczenia procesorów Intel
Intel to najpopularniejszy, a zarazem największy producent procesorów do komputerów. Właśnie procesory tej marki, można najczęściej spotkać w komputerach oraz laptopach poleasingowych. Z tego artykułu dowiecie się jakie są różnice między seriami oraz wyjaśnimy, co oznaczają tajemnicze cyfry oraz litery w ich nazwach.
Nazewnictwo procesorów Intel.
Każdy procesor Intel nazywany jest według ustalonego schematu. Zazwyczaj jest to ciąg czterech lub pięciu cyfr, zakończony jedną lub dwoma literami. Informacje w nich zawarte pomagają w rozróżnieniu generacji czy przeznaczenia danego procesora.
Przed wyżej wspomnianym ciągiem znaków, który w zależności od danej linii może się nieznacznie różnić, znajduje się również nazwa marki oraz seria procesora. Dla przykładu posłużymy się nazwą układu z najpopularniejszej rodziny procesorów Intel Core.
Przykład: Intel Core i5-7300U
Co będzie oznaczało:
Intel - brand, marka.
Core - seria produktu.
i5 - modyfikator.
7 - generacja procesora.
300 - numer SKU.
U - suffix.
Warto wiedzieć: Seria procesorów Pentium Silver zawiera jednoliterowy prefiks, po którym znajduje się czterocyfrowy numer SKU. Procesory Intel Pentium Gold nie mają prefiksu literowego i zawierają kod SKU, po którym umieszczony jest sufiks. Natomiast nazwy procesorów Intel Celeron mają dwa różne formaty. Niektóre mają trzycyfrowy numer SKU bez prefiksu alfabetycznego, inne natomiast zawierają jednoliterowy prefiks, po którym następuje czterocyfrowa jednostka SKU.
Serie procesorów Intel.
Obecnie, Intel dzieli swoje procesory na kilka serii, dzięki którym możemy rozpoznać ich przeznaczenie. Najpopularniejsze i najczęściej występujące rodziny procesorów w komputerach oraz laptopach poleasingowych to procesory Intel Core oraz Intel Xeon, które są obecnie najwydajniejszymi procesorami tej marki. Sporadycznie w liniach biznesowych można znaleźć również procesory z linii Intel Pentium. Istnieją również linie Intel Celeron oraz Intel Atom, które ze względu na swoją niższą wydajność, nie występują w komputerach biznesowych, ale bardzo często można znaleźć w sprzęcie marketowym lub urządzeniach mobilnych.
Intel Xeon®
Najwydajniesza seria procesorów od marki Intel, przeznaczona głównie do rozwiązań serwerowych oraz wydajnych stacji roboczych. Występują bardzo często w poleasingowych komputerach Dell z linii Precision oraz PowerEdge. Znajdziemy je również w komputerach HP z linii WorkStation.
Intel Core™
Najczęściej występująca oraz najbardziej zróżnicowana linia procesorów. Procesory z tej rodziny znajdziemy zarówno w komputerach biurowych jak i komputerach gamingowych. Bardzo często występują również w laptopach, komputerach typu all in One czy tabletach. Seria procesorów Intel® Core™ dzieli się na tak zwane modyfikatory marki, które występują pod nazwami: Core i3, Core i5, Core i7, Core i9 oraz Intel Core X. Im wyższa liczba, tym wyższy poziom wydajności, a w niektórych przypadkach również dodatkowe funkcje. Najwydajniejsza seria z tej rodziny to aktualnie Intel Core X.
Intel Pentium®
Linia procesorów Intel Pentium przeznaczona jest dla mniej wymagających użytkowników. Są to zazwyczaj procesory dwurdzeniowe, których zadaniem jest praca w środowisku biurowym oraz domowym. Sporadycznie spotykana seria w linii biznesowej.
Intel Celeron®
Podstawowe procesory przeznaczone do nieskomplikowanych obliczeń. Niska wydajność pozwala jedynie na mało wymagającą pracę biurową czy domową. Nie występują w liniach biznesowych. Najczęściej procesory z tej rodziny montowane są w sprzęcie marketowym, gdzie cena ma większe znaczenie niż sama wydajność.
Intel Atom®
Najsłabsze procesory od marki Intel. Dzięki temu, że charakteryzują się niskim poborem mocy oraz niskim TDP (nie wymagają aktywnego chłodzenia) często montowane są w sprzęcie przenośnym typu tablet, smartfon czy smartwatch.
Generacje procesorów Intel.
Wszystkie procesory z lini Intel Core™ w swoim czterocyfrowym numerze procesora posiadają numer, który oznacza generację. Czym wyższy numer tym procesor jest nowszy. Zazwyczaj pierwsza cyfra reprezentuje generację, natomiast kolejne cyfry to tak zwany numer SKU.
Schemat nazewnictwa nieznacznie zmienił się w momencie powstania procesorów 10 generacji i wyższych, gdzie generację oznaczają nie jedna, a dwie pierwsze cyfry. Przykładem może być popularny procesor Intel Core i5-11400F gdzie 11 oznacza generację, 400 oznacza numer SKU.
Numery SKU.
Numer SKU występuje zazwyczaj po numerze generacji. Czym są numery SKU? Intel na swoich stronach internetowych określa to w sposób następujący:
cyt: "Jednostki SKU są zazwyczaj przypisywane w kolejności opracowywania procesorów tej generacji i linii produktów. Wyższa jednostka SKU w ramach identycznych marek i generacji procesorów będzie zazwyczaj miała więcej funkcji. Jednak numery SKU nie są zalecane do porównywania różnych generacji lub linii produktów".
Oznaczenia procesorów Intel.
Na samym końcu zazwyczaj znajdziemy tak zwany Suffix. Suffix jest kolejnym kluczowym wskaźnikiem i określa możliwości procesora. Co ważne, nie znajduje się on w każdym modelu. Występują modele, które nie posiadają żadnego oznaczenia i kończą się na numerze SKU. Przykładem może być procesor Intel Core i5-6500.
Znaczenie Suffixów Intel.
Pozostało nam wyjaśnienie znaczenia stosowanych suffixów przez markę Intel. Poniżej przedstawiamy ich pełną listę.
U – procesor ultraniskonapięciowy.
M – oznaczenie starszego typu procesorów, które montowane były w komputerach przenośnych (skórt od Mobile).
H – pełnonapięciowy, wydajny procesor do bardziej wymagających zastosowań.
HK - pełnonapięciowy, wydajny procesor z odblokowanym mnożnikiem.
HQ – pełnonapięciowy procesor o wysokiej wydajności oraz czterech rdzeniach (w jednostkach mobilnych).
K – oznacza odblokowany mnożnik procesora, co pozwala na jego podkręcanie. Procesory te nazywane są również procesorami gamingowymi.
F – oznacza procesor bez zintegrowanego układu graficznego. Dotyczy to każdego modelu z dopiskiem F (np. HF, KF).
KF – procesor z odblokowanym mnożnikiem, nie posiadający zintegrowanego układu graficznego.
S - Specjalna edycja procesorów z większą częstotliwością.
KS – specjalna seria procesorów z odblokowanym mnożnikiem. Procesory z takim oznaczeniem są w stanie pracować z większą częstotliwością.
X – procesory do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzują się dużą liczbą rdzeni i wątków.
T – oznacza niższy pobór mocy jednocześnie też mniejszą wydajność.
Y - ekstremalnie niskonapięcoiwy układ, stosowany głównie w sprzęcie, którego zadaniem jest bardzo długa praca na zasilaniu bateryjnym.
G – procesor z zintegrowanym układem graficznym. Dotyczy procesorów dla urządzeń przenośnych. Cyfra przy tym oznaczeniu określa moc iGPU.