Awaria komputera - jak naprawić samodzielnie?
Jak poradzić sobie z usterkami sprzętowymi w komputerze ?
Podstawowa sprawa, powinniśmy zachować spokój. W przeciwnym razie do naprawy lepiej się nie zabierać. Jak zacząć naprawę?
Jeżeli komputer się włącza - sprawdzamy czy zapalają się diody na obudowie i czy słychać, że komputer uruchamia się tak jak zwykle, oraz czy na monitorze pojawia się obraz. Jeżeli komputer startuje a problemy pojawiają się podczas pracy (restarty, zawieszanie się itp) trzeba będzie wylkuczyć kilka poniższych przyczyn.
W przypadku problemów z restartowaniem lub zawieszaniem się komputera w trakcie pracy częstym winowajcą są pamięci RAM. Na ogół są one montowane parzyście, czyli po 2 sztuki. W celu zdiagnozowania można wyjąć jedną z nich i popracować jakiś czas na jednej, sprawdzając czy sytuacja powtarza się przy pracy na pierwszej, a potem na drugiej pamięci. W ten prosty sposób można bez ponoszenia żadnych kosztów wyeliminować ewentualną wadliwą kość pamięci.
Elementem powodującym problemy ze stabilnością pracy może być również dysk twardy. Jego uszkodzenie najczęściej będzie można zauważyć podczas normalnego używania komputera. W przypadku dysków tależowych (HDD) działanie komputera jest wtedy na ogół bardzo wolne, dioda symbolizująca pracę dysku świeci się praktycznie cały czas, dysk pracuje głośno, słychać ciche brzęczenie a czasem nawet stukanie. W przypadku dysków elektronicznych (SSD) sytuacja jest na ogół inna. System operacyjny przestaje się uruchamiać, a przy starcie komputera wyświetla się informacja o uszkodzeniu lub braku dysku. Innym objawem może być wolna praca i utrata plików systemowych.
Zakup specjalistycznego oprogramowania w celu sprawdzenia jednego dysku mija się z celem, ale można spróbować wykorzystać darmowe programy do diagnostyki dysków. Nie naprawią one dysku, ale pozwolą ocenić jego stan i odpowiedzieć na pytanie czy przyczyną awarii jest właśnie ten element.
Kolejnym elementem, który może zawieszać komputer jest karta graficzna. Przegrzanie grafiki może powodować problemy z wyświetlaniem obrazu. Najczęstsze objawy to zamrożenie obrazu w jednej pozycji lub wyświetlanie dziwnych znaków na ekranie, tzw. artefaktów. Należy zwrócić uwagę na chłodzenie chipsetu graficznego. Jeżeli wentylator lub radiator jest zakurzony należy bezwzględnie go wyczyścić sprężonym powietrzem. Naprawy kart graficznych nie polecamy, jeśli czyszczenie nie pomogło pozostaje zakup nowej.
W przypadku konieczności wymiany należy zwrócić uwagę na dokładny typ podzespołu jaki posiadamy. Najtaniej z ofertą wyjdą z pewnością Sklepy Internetowe, ale warto sprawdzić również ofertę miejscowego sklepu komputerowego.
Jeśli komputer nie włącza się na samym początku upewnijmy się że jest prawidłowo podłączony do prądu. Ta banalna przyczyna jest czasami powodem niepotrzebnej rozbiórki komputera. Zakładamy jednak że prąd jest, a komputer dalej nie startuje. W takim przypadku diagnostyka problemów sprzętowych sposobami domowymi jest nieco bardziej skomplikowana i najlepszym sposobem jest podmiana podzespołów drugiego, sprawnego komputera. Posiadanie drugiego komputera nie jest niestety oczywiste, dobrze więc jeśli znajdzie się wśród znajomych ktoś, kto może nam go użyczyć. Komputer ten powinien być o podobnej architekturze (podobnych podzespołach). Żeby zdiagnozować komputer, w miejsce podejrzanego podzespołu trzeba zatem włożyć sprawny z drugiej maszyny i sprawdzić w ten sposób element po elemencie, znajdując który podzespół jest przyczyną problemów. Jeśli więc dysponujemy drugim komputerem możemy zaoszczędzić na naprawie, diagnozując usterkę samodzielnie. Będzie na pewno taniej, gdyż w przeciwnym wypadku pozostaje nam tylko zapłacić za diagnostykę pracownikowi serwisu. Co zatem powinniśmy sprawdzić ?
Pierwszym elementem do sprawdzenia jest zasilacz. W domowych warunkach nie pozostaje nic innego jak wykręcenie 4 śrub i wymiana na inny. Po tej prostej czynności jeden z podzespołów mamy wykluczony. Po podmianie zasilacza są tylko dwie możliwości: albo komputer zacznie działać poprawnie, albo nie będzie żadnej zmiany, co oznacza najczęściej uszkodzoną płytę główną.
Uszkodzenie płyty głównej to najgorszy scenariusz jaki może się zdarzyć. Wymiana jest najbardziej pracochłonna, ale i cena tego podzespołu nie należy do najtańszych. Często w takim przypadku bardziej opłacalne jest kupno całego taniego używanego komputera poleasingowego niż wymiana płyty na nową.
Częstą usterką, którą można zdiagnozować naocznie są wylane kondensatory. Poniżej zamieszczamy zdjęcie uszkodzenia. Sprawne kondensatory powinny mieć płasko zakończone, nie wybrzuszone górne daszki. Wybrzuszenie lub rdza oznacza jednoznacznie uszkodzenie.
Wymiana na ogół daje pozytywne rezultaty, jednak nie gwarantuje 100% sukcesu. Koszty zależą głównie od ilości i modelu kondensatorów. Nie wszystkie niestety są łatwo dostępne.
Decyzja o wymianie czy naprawie płyty lub zakupie innego komputera używanego zależy głównie od tego jak długo komputer był używany – jeśli ma więcej niż 3 lata, często bardziej opłacalny będzie zakup taniego komputera poleasingowego, niż naprawa uszkodzonego. Koszt samej płyty głównej to w zależności od modelu średnio kilkaset złotych, należy wziąć jednak pod uwagę że niekompatybilność podzespołów może wymusić dodatkowo wymianę innych części, np. pamięci, a zły dobór płyty może uniemożliwić ponowne złożenie komputera.
Jaki jest koszt taniego komputera poleasingowego z gwarancją?
To możecie sprawdzić sami tutaj: tanie komputery poleasingowe