Awaria komputera - jak naprawić samodzielnie?

30 lipca 2016

Jak poradzić sobie z usterkami sprzętowymi w komputerze ?

Podstawowa sprawa, to powinniśmy zachować spokój. W przeciwnym razie do naprawy lepiej się nie zabierać. Jak zacząć naprawę?

Jeżeli komputer się włącza sprawdzamy czy zapalają się diody na obudowie i czy słychać że komputer uruchamia się tak jak to zwykle, oraz czy na monitorze pojawia się obraz. Jeżeli komputer startuje a problemy pojawiają się podczas pracy (restarry, zawieszanie itp) trzeba będzie wylkuczyć kilka poniższych przyczyn.

W przypadku problemów z restartowaniem lub zawieszaniem się komputera podczas pracy częstym winowajcą są pamięci. Na ogół są one montowane parzyście, czyli po 2 sztuki. W celu sprawdzenia można wyjąć jedną z nich i sprawdzić czy sytuacja powtarza się przy pracy, kolejno - najpierw na pierwszej, a potem na drugiej pamięci. W ten sposób można bez ponoszenia żadnych kosztów wyeliminować ewentualną wadliwą kość pamięci.

naprawa komputera podzespoły bazowe

Elementem powodującym problemy ze stabilnością pracy jest również dysk twardy. Jego uszkodzenie najczęściej będzie można zauważyć podczas normalnego używania komputera. Działanie komputera jest wtedy na ogół bardzo wolne, dioda symbolizująca pracę dysku świeci się praktycznie cały czas, dysk pracuje głośno, słychać ciche brzęczenie a czasem nawet stukanie. Zakup specjalistycznego oprogramowania w celu sprawdzenia jednego dysku mija się z celem, ale można spróbować wykorzystać darmowe programy do diagnostyki dysków. Nie naprawią one niestety dysku, ale pozwolą ocenić jego stan i odpowiedzieć na pytanie czy przyczyną awarii jest właśnie dysk.

Kolejnym elementem, który może zawieszać komputer jest karta graficzna. Przegrzanie grafiki może powodować problemy z wyświetlaniem obrazu. Najczęstsze objawy to zamrożenie obrazu w jednej pozycji lub wyświetlanie dziwnych znaków na ekranie, tzw. artefaktów. Należy zwrócić uwagę na chłodzenie chipsetu graficznego. Jeżeli wentylator lub radiator jest zakurzony należy bezwzględnie go wyczyścić sprężonym powietrzem. Naprawy kart graficznych nie polecamy, jeśli czyszczenie nie pomogło pozostaje zakup nowej.

W przypadku konieczności wymiany należy zwrócić uwagę na dokładny typ podzespołu jaki posiadamy. Najtaniej z ofertą wyjdą z pewnością Sklepy Internetowe, ale warto sprawdzić również ofertę miejscowego sklepu komputerowego.

Jeśli komputer nie włącza się na samym początku upewnijmy się że jest prawidłowo podłączony do prądu. Ta banalna przyczyna jest czasami powodem niepotrzebnej rozbiórki komputera. Zakładamy jednak że prąd jest, a komputer dalej nie startuje. W takim przypadku diagnostyka problemów sprzętowych sposobami domowymi jest nieco bardziej skomplikowana i najlepszym sposobem jest skorzystanie z drugiego, sprawnego komputera używanego przez kogoś znajomego, kto może go nam użyczyć. Komputer ten powinien być o podobnej architekturze (podobnych podzespołach). Żeby naprawić komputer, w miejsce podejrzanego podzespołu można będzie włożyć drugi sprawny i sprawdzić element po elemencie który podzespół jest przyczyną problemów. Jeśli dysponujemy drugim komputerem możemy zaoszczędzić na naprawie diagnozując usterkę samodzielnie. Będzie na pewno taniej, gdyż w przeciwnym wypadku pozostaje nam tylko zapłacić za diagnostykę pracownikowi serwisu. Co zatem powinniśmy sprawdzić ?

komputer podczas naprawy

Pierwszym elementem do sprawdzenia jest zasilacz. W domowych warunkach nie pozostaje nic innego jak wykręcenie 4 śrub i wymiana na inny. Po tej prostej czynności jeden z podzespołów mamy wykluczony. Po podmianie zasilacza są tylko dwie możliwości: albo komputer zacznie działać poprawnie, albo nie będzie żadnej zmiany, co oznacza uszkodzoną płytę główną.

Uszkodzenie płyty głównej to najgorszy scenariusz jaki może się zdarzyć. Wymiana jest najbardziej pracochłonna, ale i cena tego podzespołu nie należy do najtańszych. Często w takim przypadku bardziej opłacalne jest kupno całego taniego używanego komputera poleasingowego niż wymiana płyty na nową.

Częstą usterką, którą można zdiagnozować naocznie są wylane kondensatory. Poniżej zamieszczamy zdjęcie uszkodzenia. Sprawne kondensatory powinny mieć płasko zakończone, nie wybrzuszone górne daszki. Wybrzuszenie lub rdza oznacza jednoznacznie uszkodzenie.

awaria komputera - jak naprawić tanio samodzielnie

Wymiana na ogół daje pozytywne rezultaty, jednak nie gwarantuje 100% sukcesu. Koszty zależą głównie od ilości i modelu kondensatorów. Nie wszystkie niestety są łatwo dostępne.

Decyzja o wymianie czy naprawie płyty lub zakupie innego komputera używanego zależy głównie od tego jak długo nasz komputer był używany – jeśli ma więcej niż 3 lata na ogół bardziej opłacalny będzie zakup taniego komputera używanego niż naprawa uszkodzonego. Koszt samej płyty głównej to w zależności od modelu średnio kilkaset złotych, należy wziąć jednak pod uwagę że niekompatybilność podzespołów może wymusić dodatkowo wymianę innych części, np. pamięci, a zły dobór płyty może uniemożliwić ponowne złożenie komputera.