• Producent
    Procesor
  • System
    Obudowa
    Rozmiar matrycy

Awaria komputera - jak naprawić samodzielnie?

2016-07-30

Jak poradzić sobie z usterkami sprzętowymi w komputerze ?

Podstawowa sprawa, to powinniśmy zachować spokój. W przeciwnym razie do naprawy lepiej się nie zabierać. Jak zacząć naprawę?

Jeżeli komputer się włącza sprawdzamy czy zapalają się diody na obudowie i czy słychać że komputer uruchamia się tak jak to zwykle, oraz czy na monitorze pojawia się obraz. Jeżeli komputer startuje a problemy pojawiają się podczas pracy (restarry, zawieszanie itp) trzeba będzie wylkuczyć kilka poniższych przyczyn.

W przypadku problemów z restartowaniem lub zawieszaniem się komputera podczas pracy częstym winowajcą są pamięci. Na ogół są one montowane parzyście, czyli po 2 sztuki. W celu sprawdzenia można wyjąć jedną z nich i sprawdzić czy sytuacja powtarza się przy pracy, kolejno - najpierw na pierwszej, a potem na drugiej pamięci. W ten sposób można bez ponoszenia żadnych kosztów wyeliminować ewentualną wadliwą kość pamięci.

naprawa komputera podzespoły bazowe

Elementem powodującym problemy ze stabilnością pracy jest również dysk twardy. Jego uszkodzenie najczęściej będzie można zauważyć podczas normalnego używania komputera. Działanie komputera jest wtedy na ogół bardzo wolne, dioda symbolizująca pracę dysku świeci się praktycznie cały czas, dysk pracuje głośno, słychać ciche brzęczenie a czasem nawet stukanie. Zakup specjalistycznego oprogramowania w celu sprawdzenia jednego dysku mija się z celem, ale można spróbować wykorzystać darmowe programy do diagnostyki dysków. Nie naprawią one niestety dysku, ale pozwolą ocenić jego stan i odpowiedzieć na pytanie czy przyczyną awarii jest właśnie dysk.

Kolejnym elementem, który może zawieszać komputer jest karta graficzna. Przegrzanie grafiki może powodować problemy z wyświetlaniem obrazu. Najczęstsze objawy to zamrożenie obrazu w jednej pozycji lub wyświetlanie dziwnych znaków na ekranie, tzw. artefaktów. Należy zwrócić uwagę na chłodzenie chipsetu graficznego. Jeżeli wentylator lub radiator jest zakurzony należy bezwzględnie go wyczyścić sprężonym powietrzem. Naprawy kart graficznych nie polecamy, jeśli czyszczenie nie pomogło pozostaje zakup nowej.

W przypadku konieczności wymiany należy zwrócić uwagę na dokładny typ podzespołu jaki posiadamy. Najtaniej z ofertą wyjdą z pewnością Sklepy Internetowe, ale warto sprawdzić również ofertę miejscowego sklepu komputerowego.

Jeśli komputer nie włącza się na samym początku upewnijmy się że jest prawidłowo podłączony do prądu. Ta banalna przyczyna jest czasami powodem niepotrzebnej rozbiórki komputera. Zakładamy jednak że prąd jest, a komputer dalej nie startuje. W takim przypadku diagnostyka problemów sprzętowych sposobami domowymi jest nieco bardziej skomplikowana i najlepszym sposobem jest skorzystanie z drugiego, sprawnego komputera używanego przez kogoś znajomego, kto może go nam użyczyć. Komputer ten powinien być o podobnej architekturze (podobnych podzespołach). Żeby naprawić komputer, w miejsce podejrzanego podzespołu można będzie włożyć drugi sprawny i sprawdzić element po elemencie który podzespół jest przyczyną problemów. Jeśli dysponujemy drugim komputerem możemy zaoszczędzić na naprawie diagnozując usterkę samodzielnie. Będzie na pewno taniej, gdyż w przeciwnym wypadku pozostaje nam tylko zapłacić za diagnostykę pracownikowi serwisu. Co zatem powinniśmy sprawdzić ?

komputer podczas naprawy

Pierwszym elementem do sprawdzenia jest zasilacz. W domowych warunkach nie pozostaje nic innego jak wykręcenie 4 śrub i wymiana na inny. Po tej prostej czynności jeden z podzespołów mamy wykluczony. Po podmianie zasilacza są tylko dwie możliwości: albo komputer zacznie działać poprawnie, albo nie będzie żadnej zmiany, co oznacza uszkodzoną płytę główną.

Uszkodzenie płyty głównej to najgorszy scenariusz jaki może się zdarzyć. Wymiana jest najbardziej pracochłonna, ale i cena tego podzespołu nie należy do najtańszych. Często w takim przypadku bardziej opłacalne jest kupno całego taniego używanego komputera poleasingowego niż wymiana płyty na nową.

Częstą usterką, którą można zdiagnozować naocznie są wylane kondensatory. Poniżej zamieszczamy zdjęcie uszkodzenia. Sprawne kondensatory powinny mieć płasko zakończone, nie wybrzuszone górne daszki. Wybrzuszenie lub rdza oznacza jednoznacznie uszkodzenie.

awaria komputera - jak naprawić tanio samodzielnie

Wymiana na ogół daje pozytywne rezultaty, jednak nie gwarantuje 100% sukcesu. Koszty zależą głównie od ilości i modelu kondensatorów. Nie wszystkie niestety są łatwo dostępne.

Decyzja o wymianie czy naprawie płyty lub zakupie innego komputera używanego zależy głównie od tego jak długo nasz komputer był używany – jeśli ma więcej niż 3 lata na ogół bardziej opłacalny będzie zakup taniego komputera używanego niż naprawa uszkodzonego. Koszt samej płyty głównej to w zależności od modelu średnio kilkaset złotych, należy wziąć jednak pod uwagę że niekompatybilność podzespołów może wymusić dodatkowo wymianę innych części, np. pamięci, a zły dobór płyty może uniemożliwić ponowne złożenie komputera.

SOLIDNA FIRMA

taniekomputery.pl - solidna firma

Ponad 20 lat na rynku, tysiące zadowolonych klientów.

NEGOCJACJA CEN

możliwość negocjacji cen

Możliwość negocjacji cen, a dla zarejestrowanych klinetów rabaty.

SZYBKA WYSYŁKA

Zapewniamy szybką i bezpieczą wysyłkę

Dostarczmy szybko i bezpiecznie, na ogół 1-2 dni na terenie całego kraju.

MOŻLIWOŚĆ ZWROTU

Możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni

Gwarancja zwrotu towaru. Konsument ma 14 dni na zwrot.

FAKTURA I GWARANCJA

Wystawiamy Faktury VAT

U nas zawsze dostaniesz gwarancję o fakturę VAT.TANIEKOMPUTERY.PL - SKLEP INTERNETOWY Z KOMPUTERAMI I LAPTOPAMI POLEASINGOWYMI

Witamy w naszym sklepie internetowym taniekomputery.pl. Jesteśmy sklepem oferującym sprzęt komputerowy takich marek jak Dell, HP, Fujitsu, Toshiba, Lenovo, Apple, Asus, Acer, Eizo, Nec, Samsung oraz wiele innych. Naszym głównym celem jest zaopatrywanie naszych stałych oraz nowych klinetów w komputery poleasingowe. Sprzęt poleasingowy - laptop, komputer czy monitor to inaczej sprzęt używany, najczęściej z linii biznesowej. Linia biznesowa charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością, wysoką wydajnością oraz bardzo dobrym wykonaniem. Są to komputery używane w małych firmach jak i dużych korporacjach. Komputery biznesowe to również linie takie jak Workstation od Hewlett Packard czy Precision od marki Dell. To specjalne linie komputerów i laptopów, przeznaczone dla najbardziej wymagających. Dzięki zastosowaniu najwydajniejszych podzespołów doskonale sprawdzają się w biurach projektowych, agencjach reklamowych, czy przy produkcji filmowej. Zastosowane w nich karty graficzne Nvidia Quadro lub Radeon FirePro, zapewniają doskonałą wydajność podczas projektowania, modelingu oraz renderowania.


W naszej szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferowany przez nas sprzęt pochodzi od najpopularniejszych producentów cenionych na całym świecie. W naszym sklepie kupisz komputer do domu i do biura. Oferujemy też poleasingowe monitory LED oraz LCD. Oczywiście nie zapominamy o klientach, którzy lubią gry komputerowe. Bez problemu można tutaj znaleźć notebooka jak i komputer do gier. Jest jeszcze jedna grupa użytkowników, do której kierujemy swój sprzęt. Mowa tutaj o inżynierach pracujących w trudnych warunkach, mechanikach i diagnostach samochodowych, gdzie sprzęt komputerowy jest szczególnie narażony na trudne warunki takie jak pyły, kurz, piach, smary, niskie czy wysokie temperatury oraz uderzenia i upadki. Oferta nasza obejmuje pancerne laptopy do zadań specjalnych. Są to głównie notebooki Panasonic z serii Touchbook CF oraz laptopy marki Getac.


Taniekomputery.pl to nie tylko sprzedaż. Na naszej stronie znajdziesz również poradniki oraz artykuły związane z szeroko pojętą branżą komputerową. Staramy się też błyskawicznie odpowiadać na pytania mailowe, telefoniczne, oraz te które zadajecie w mediach społecznościowych. Nie pomijamy nikogo, żadne pytanie nie zostaje przeoczone. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy był w 100% usatysfakcjonowany.

Microsoft Partner Network Microsoft Registered Refurbisher Intel Channel Partner HP Partner Dell Partner Direct Registered

Kontakt

GaduGadu: Gadu-Gadu 6082518


tel. 515 07-07-09


GaduGadu: Gadu-Gadu 1223552


tel. 501 67-11-18


GaduGadu: Gadu-Gadu 1619896


tel. 515 07-07-44


GaduGadu: Gadu-Gadu 52476415


tel. 533 99-09-29


Zamówienia telefoniczne:
tel. (+48) 501 67-11-18
w godz. 9 - 20

Newsletter

Chcesz być na bieżąco i otrzymywać od nas informacje o nowościach, rabatach i promocjach?
Zapisz się do naszego newslettera!