Przewaga laptopów biznesowych nad konsumenckimi

22 listopada 2018
komputer biznesowy czy konsumencki?
 
Gdy proponujemy w naszym sklepie Klientom laptop poleasingowy w granicach 1000/1300zł, często słyszymy odpowiedź - "za te pieniądze to mogę kupić nowy". Faktycznie, można kupić nawet za 799zł, a może i taniej, ale czy taki laptop nadaje się do czegokolwiek? W tym artykule chcemy przedstawić Wam przewagę serii biznesowej nad linią konsumencką "tzw marketową".
 
 
 
Producenci od samego początku istnienia komputerów posiadają w swojej ofercie sprzęt do użytku domowego oraz dla biznesu. Są to zupełnie inne produkty pod względem wykonania, użytych materiałów, wydajności, bezawaryjności i ceny. Ale co to obchodzi zwykłego użytkownika, dla większości jest to kompletnie bez znaczenia, ale czy słusznie? porównajmy. 
 
 
Przeznaczenie
 
Serie konsumenckie, marketowe - konstruowane są dla odbiorcy masowego ze szczególnym naciskiem na osiągnięcie najniższej ceny. Producenci prześcigając się w wyścigu cen, wprowadzają przy tym niestety wszelkie możliwe oszczędności, szczególnie na podzespołach których nie widać gołym okiem i trudno je zweryfikować, np. elementach konstrukcyjnych, płytach głównych, słabych układach chłodzenia, niższej jakości celach baterii itp. Jakość i niezawodność w komputerach skierowanych dla klientów indywidualnych nigdy nie będą ważniejsze od ceny, a to nigdy nie wróży dobrze. Sprzęt skierowany na rynek masowy jest znacznie niższej jakości.
 
Serie biznesowe - odwrotnie, są skierowane do kluczowych klientów, największych światowych producentów, firm, banków czy instytucji. Tu jakość i solidność wykonania jest na pierwszym planie, a bezawaryjność musi być bezdyskusyjna. Liderzy światowej gospodarki nie mogą sobie pozwolić na przestoje z powodu słabej jakości sprzętu. Serie komputerów i laptopów takie jak LatitudeThinkPadPrecisionProBookOptiplex, Elite czy Workstation, są doskonale znane zarówno w dużych jak i mniejszych firmach i nikomu nie trzeba ich przedstawiać. Klienci biznesowi wymagają szybkiego i bezawaryjnego sprzętu do pracy ciągłej i taki otrzymują. 
 
 
Jakość wykonania
 
Pierwszą rzeczą widoczną "gołym okiem" jest jakość wykonania. Tutaj serie typu biznes biją na głowę linie konsumenckie. Zdecydowana większość laptopów biznesowych wykonana jest ze stopów magnezu, tytanu, aluminium czy wysokiej jakości włókna węglowego. Również spasowanie elementów stoi na bardzo wysokim poziomie. Linia biznesowa to także dużo lepiej przemyślane konstrukcje, metalowe wzmocnione zawiasy, klapy matryc i zatrzaski, wysoka odporność na uderzenia czy choćby klawiatury z odpowiednimi kanalikami do odprowadzania cieczy, w momencie zalania. Szczegółowa kontrola jakości podzespołów i produktów finalnych są tutaj kluczem do osiągnięcia najwyższej jakości i niezawodności.
 
 
Laptop konsumencki, zazwyczaj wykonany jest z taniego, słabej jakości plastiku. Dobrym testem jest wzięcie go w jedną rękę, łapiąc za jeden z rogów. Od razu można usłyszeć trzeszczenie elementów, a w niektórych przypadkach nawet uginanie się pod własnym ciężarem. Czym to grozi? Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo uszkodzenia płyty głównej, która wygina się razem z obudową lub wlutowanej do niej karty graficznej. Laptopy takie, zaraz po okresie gwarancyjnym w większości lądują w serwisie. Nie tylko z powodu uszkodzenia płyty głównej, ale również z powodu połamanych zawiasów czy powyrywanych mocowań śrub w obudowach.
 
 
 
Żywotność
 
Mówi się, że komputery biznesowe minimum czterokrotnie przekraczają żywotność linii konsumenckiej. Wielkie korporacje, czy nawet mniejsze firmy nie mogą sobie pozwolić na sprzęt, który często ulega awarii. Przestoje w dużych firmach generują ogromne, często wielomilionowe koszty - to kosztuje zbyt wiele. Sprzęt w firmie musi zapewniać bezawaryjne działanie przez wiele lat i to przy dużym obciążeniu. Wiadomo, nic nie działa wiecznie i nawet laptopy z serii biznes od czasu do czasu potrzebują naprawy. I tutaj mamy kolejną przewagę nad laptopami z marketu. Dostęp do części zamiennych jest bezproblemowy, jeszcze długo po zakończeniu produkcji danego modelu, co w przypadku linii konsumenckiej zazwyczaj zaraz po zaprzestaniu produkcji, producenci rezygnują z magazynowania części. Szybki montaż i demontaż podzespołów odbywa się przy użyciu standardowego śrubokręta krzyżakowego, a w niektórych modelach, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Zwykły laptop do użytku domowego często już w fazie projektu nie przewiduje wymiany wielu podzespołów, obudowy często są klejone, więc dostęp jest mocno utrudniony. Laptopy marketowe coraz częściej kończą więc jak jednorazówki - działają do pierwszej awarii, po czym naprawa bywa niemożliwa lub nieopłacalna.
 
 
 
Technologia
 
Wybierając laptop budżetowy (marketowy), należy liczyć się z tym, że wykorzystane w nim tanie podzespoły będą adekwatne do ceny. Inaczej mówiąc, żeby wyprodukować najtańszy laptop, trzeba użyć najtańszych = najgorszych podzespołów. Są to zazwyczaj bardzo słabe procesory, wolne dyski twarde czy kiepskiej jakości matryce. Układy chłodzenia również pozostawiają wiele do życzenia. Procesory pokroju Intel Celeron lub Intel Atom, jakie montuje się w takich notebookach, nie radzą sobie zupełnie z podstawowymi zadaniami. Już po otwarciu kilku zakładek w przeglądarce możemy być mocno rozczarowani natychmiastowym spadkiem wydajności. Przy słabej jakości chłodzeniu, podzespoły przegrzewają się, co skutkuje przegrzewaniem się układów, skracając ich żywotność w bardzo szybkim tempie. Należy również wspomnieć, że w zdecydowanej większości notebooków budżetowych, procesory wlutowane są w płytę główną, w praktyce uniemożliwia jego wymianę w momencie awarii. 
 
 
Do porównania laptop poleasingowy, w tej samej cenie może posiadać wydajny procesor Intel Core i3, i5 lub i7, tyle samo lub więcej pamięci RAM oraz szybki dysk SSD. Notebook ten, będzie przynajmniej kilkukrotnie szybszy od w/w sprzętu, oraz zapewni bezproblemową pracę bez spadków wydajność jeszcze przez kilka lat. Dysk SSD jest opcją do wyboru, którą mocno polecamy. Ten elektroniczny magazyn danych będzie miał na pewno mniejszą pojemność, ale to tylko jedna z wad tego rozwiązania. Na plus przemawia przede wszystkim szybkość jego działania oraz brak jakichkolwiek elementów ruchomych, co znacznie zwiększa jego żywotność. To dzięki dyskowi SSD, system operacyjny jest gotowy do działania dosłownie w kilka sekund. Kolejnym atutem są wysokiej jakości matowe matryce, które wbrew pozorom są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż matryce o błyszczącej powierzchni. Przy wielogodzinnej pracy nie powodują zmęczenia jakie zauważymy już po kilku godzinach pracy na niskiej jakości ekranie. Fakt, na "szklanej" matrycy obraz wydaje się bardziej ostry i kontrastowy, ale to tylko chwyt marketingowy. Gdy będziemy chcieli skorzystać z laptopa w mocno oświetlonym pomieszczeniu lub na zewnątrz, zdecydowaną przewagę ma tutaj matryca matowa. Błyszcząca powierzchnia odbija dużo refleksów, zachowuje się jak lustro przez co utrudnia normalne korzystanie z laptopa.
 
 
Podsumowanie
 
Jak widać w wielu przypadkach przewaga laptopa poleasingowego nad sprzętem budżetowym z elektromarketu jest miażdżąca. Jakość wykonania, niezawodność, duża bezawaryjność, zdecydowanie lepsze osiągi i tak dalej, i tak dalej... można by wymieniać bez końca.
 
Chcielibyśmy również zaznaczyć, że porównanie dotyczy laptopów w podobnej cenie. Absolutnie nie skreślamy tutaj wszystkich fabrycznie nowych laptopów konsumenckich, bo jak wiadomo można spokojnie znaleźć dobry nowy laptop, warto jednak mieć świadomość, że za nowy produkt przyzwoitej jakości trzeba zapłacić minimum dwa razy tyle co za poleasingowy, nie wspominając już o fabrycznie nowym laptopie serii biznes, który potrafi kosztować naprawdę duże pieniądze. Laptopy poleasingowe w przypadku ograniczonego budżetu są idealnym kompromisem pomiędzy wysoką jakością i niską ceną, stąd ich rosnąca popularność ostatnimi laty. Gdy cena ma dla Ciebie znaczenie, ale jakość i solidność wykonania jest równie istotna, a bezawaryjność też nie jest bez znaczenia, wybierz sprzęt poleasingowy. W razie pytań służymy pomocą w wyborze najkorzystniejszej oferty.