Rodzaje złącz wideo

2 listopada 2018

Port HDMI

 

Karty graficzne, laptopy oraz monitory posiadają zazwyczaj kilka różnych gniazd wideo. Zastanawialiście się, czym tak naprawdę różnią się od siebie? Dzisiaj chcielibyśmy wytłumaczyć Wam podstawowe różnice między tymi złączami, abyście już nigdy więcej nie mieli z tym problemu.

 

 

Złącza możemy podzielić na dwa typy, analogowe oraz cyfrowe.

 

VGA (D-SUB 15-pin)

Kabel VGA  Złącze VGA

 

Najstarszym, ale nadal bardzo popularnym złączem jest analogowe złącze VGA, oznaczane również jako D-SUB. Kabel do monitora zakończony jest 15 pinowymi wtykami typu męskiego, które zazwyczaj przykręca się za pomocą dodatkowych 2 śrób. Złącze to pozwala na wyświetlanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 2048px na 1536px przy odświeżaniu 85 Hz. Parametry te w zupełności wystarczą do codziennej pracy biurowej, przeglądania internetu czy oglądania filmów. 

 

VGA jest złączem bardzo uniwersalnym i można je spotkać nie tylko w monitorach poleasingowych, ale również w nowych urządzeniach. Jakość sygnału analogowego zależna jest przede wszystkim od długości zastosowanego przewodu oraz jego wykonania

 

W związku z tym, że analogowy sygnał jest podwójnie konwertowany (z postaci cyfrowej na analogową przez kartę graficzną, a potem przez monitor z analogowej na cyfrową), obraz nie jest tak dobry jak w przypadku złącz cyfrowych, może mieć również słabe odwzorowanie kolorów oraz powodować drobne zakłócenia sygnału. Warto pamiętać, że za pomocą złącza analogowego nie prześlemy dźwięku ani sygnału sieciowego. 

 

Cyfrowe złącze DVI

Kabel DVI-D  złącze DVI-D

 

DVI to również bardzo popularny i często wykorzystywany rodzaj złącza wideo. Największą zaletą tego cyfrowego złącza jest to, że za jego pośrednictwem możemy przesłać sygnał cyfrowy jak i analogowy, co pozwala na połączenie się z urządzeniami starszego typu (przejściówka z VGA) oraz z urządzeniami wyposażonymi w złącze HDMI (również za pomocą przejściówki).

 

Cyfrowe złącze DVI można podzielić na 3 typy, z czego dwa występują w wersjach single link oraz dual link. 

złącze DVI-A  Złącze DVI-I Single Link  Złącze DVI-I Dual Link  Złącze DVI-D Single Link  Złącze DVI-D Dual Link

 
DVI-A – rzadko spotykany typ złącza DVI. Za jego pomocą prześlemy tylko i wyłącznie sygnał analogowy. W tym przypadku zastosowanie przejściówki z HDMI nie przyniesie żadnych rezultatów, natomiast przy zastosowaniu przejściówki DVI-VGA, nie będziemy mieli problemu z wyświetleniem obrazu. 
 
DVI-I – to z kolei najbardziej popularny typ złącza DVI. Za jego pomocą prześlemy obraz cyfrowy oraz analogowy. Przejściówka DVI - VGA oraz DVI - HDMI działają tutaj bez żadnego problemu. możemy zastosować również kabel typu VGA - DVI. 
 
DVI-D – to złącze obsługuje tylko i wyłącznie sygnał cyfrowy. Takie rozwiązanie pozwala na podłączenie przejściówki DVI - HDMI, ale nie ma możliwości podłączenia przejściówki DVI - VGA.
 
 
 
Jakie są różnice między Single Link, a Dual Link?
 
 
Dual Link obsługuje rozdzielczości 2560px na 1600px i odświeżaniu 60 Hz lub 1920px na 1080px (Full HD) z odświeżaniem 144 Hz, natomiast Single Link obsługuje maksymalnie rozdzielczość 1920px na 1200px przy odświeżaniu 60 Hz. 
 
Tak jak w przypadku złącza VGA, złączem DVI nie prześlemy dźwięku ani sygnału sieciowego.
 
 
Cyfrowe złącze DMS-59
 
Złącze DMS-59  Przelotka DMS - 2 x VGA
 
 
Port DMS-59 jest mniej znanym portem, a zarazem niedocenianym. DMS-59 ( Dual Monitor Solution - 59 pin) jest złączem cyfrowym i stosowany jest głównie w komputerowych kartach graficznych, a jego olbrzymią zaletą jest możliwość podłączenia 2 monitorów do jednego gniazda. Każdy z portów może obsłużyć dwa porty DVI-I Single Link i przesyłać strumień obrazu o rozdzielczości do 1920px na 1200px. Do podłączenia potrzebna jest odpowiednia przejściówka. Możliwe jest również podłączenie przelotki DMS-59 z 2 złączami VGA. W ten sposób sygnał konwertowany jest na sygnał analogowy i również pozwala na podłączenie 2 wyświetlaczy.
 
W przypadku kart graficznych z 2 złączami DMS-59 możemy cieszyć się obrazem na 4 monitorach jednocześnie
 
 
Port DMS-59 występuje często na kartach o niskim profilu. Karty te można zamontować w komputerach z obudowami SFF (Small Form Factor), co pozwoli na zwiększenie wydajności jednostki w aplikacjach graficznych.
 
 
 
Cyfrowy port HDMI
 
Kabel HDMI  Port HDMI w laptopie
 
 
HDMI jest obecnie najpopularniejszym portem cyfrowym. Stosuje się go w laptopach, telewizorach, projektorach, na płytach głównych komputerów stacjonarnych oraz w wydajnych kartach graficznych. HDMI pozwala na przesył nie tylko najwyższej jakości obrazu ale również za jego pomocą można przesyłać wielokanałowy dźwięk cyfrowy audio oraz sygnał sieciowy. Uzależnione jest to od wersji gniazda jak i rodzaju zastosowanego przewodu.
 
Standard HDMI doczekał się wielu wersji. Obecnie najnowszy standard to wersja 2.1, który wspiera między innymi rozdzielczość 8K przy odświeżaniu 120Hz (bardzo rzadko stosowany). Najpopularniejsza jest jednak wersja oznaczona symbolem 1,4. Standard ten potrafi przesyłać obraz w 4K, ale tylko w 24 klakach na sekundę.
 
Do połączenia wyświetlacza z urządzeniem wysyłającym sygnał wideo potrzebujemy odpowiedniego przewodu. Jeśli wyświetlany obraz nie będzie większej rozdzielczości niż Full HD, wystarczy nam najzwyklejszy kabel oznaczony Standard HDMI, natomiast jeśli chcemy cieszyć się obrazem o wyższej rozdzielczości należy zastosować przewód High Speed HDMI.
 
Standard HDMI oraz High Speed HDMI występują również w wariancie z możliwością przesyłania danych sieciowych i nazywają się odpowiednio Standard HDMI with Ethernet oraz High Speed HDMI with Ethernet
 
Warto pamiętać, że kable Standard HDMI oznaczane są również jako Category 1, a wersje High Speed jako Category 2. Przy wyborze przewodu nie należy sugerować się opisami typu HDMI 1,4 HDMI 2,0, 3D itp ponieważ to tylko tak zwany chwyt marketingowy.
 
 
HDMI działa z przelotkami DVI, ale w związku z tym, że DVI nie obsługuje strumienia audio, nie ma możliwości jego przesłania za pomocą takiej przejściówki.
 
 
Display Port
 
Kabel DisplayPort  DisplayPort
 
 
Ostatni w naszym dzisiejszym zestawieniu - DisplayPort. Na chwilę obecną jeszcze mniej popularny niż HDMI, ale można zauważyć, że co raz więcej producentów (zarówno monitorów jak i kart graficznych) zaczyna częściej stosować ten standard. 
 
Najpopularniejsza wersja 1.2 wspiera obraz w rozdzielczości do 3840 x 2160 pikseli, (4K), przy częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 60Hz. Jest to zdecydowanie lepszy wynik niż popularny standard HDMI 1.4. DisplayPort 1.2 jest w stanie obsłużyć również wszystkie popularne standardy obrazu 3D oraz 8 kanałowy dźwięk.
 
Mniej popularna wersja 1.3 obsługuje rozdzielczości 8K (7680px na 4320px) przy 60Hz. 
 
DisplayPort oraz HDMI są ze sobą kompatybilne, ale należy pamiętać, że sygnał jest jednokierunkowy.
 
Co to znaczy? już wyjaśniamy.
 
Za pomocą przewodu DisplayPort - HDMI lub takiej samej przelotki, możemy połączyć komputer (laptop) z wyjściem DisplayPort do monitora lub projektora ze złączem HDMI. W odwrotnym kierunku obraz nie będzie wyświetlany tj laptop z hdmi nie wyświetli obrazu na monitorze ze złączem DisplayPort.
 
 
Jak widać, DisplayPort ma przewagę nad HDMI w jakości wyświetlanego obrazu i warto rozważyć ten standard kupując laptop czy komputer. W tym miejscu należy wspomnieć, że większość laptopów z serii biznesowych od dawna wyposażona jest własnie w ten standard. 
 
 
I to byłoby na tyle jeśli chodzi o najpopularniejsze złącza Wideo. Celowo pominęliśmy tutaj złącza Thunderbolt oraz USB-C, które również przesyłają cyfrowy obraz, ale w związku z tym, że są to złącza "wielozadaniowe", chcemy poświęcić im osobny artykuł.
 
 
Na koniec powinniśmy wytłumaczyć jeszcze jeden termin, który często używany był w tym artykule, a mianowicie częstotliwość odświeżania. Odświeżanie najprościej mówiąc  jest to ilość obrazów (klatek) wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy i wyrażane jest w hercach (Hz).