• Producent
    Procesor
  • System
    Obudowa
    Rozmiar matrycy

Rodzaje złącz wideo

2018-11-02

Port HDMI

 

Karty graficzne, laptopy oraz monitory posiadają zazwyczaj kilka różnych gniazd wideo. Zastanawialiście się, czym tak naprawdę różnią się od siebie? Dzisiaj chcielibyśmy wytłumaczyć Wam podstawowe różnice między tymi złączami, abyście już nigdy więcej nie mieli z tym problemu.

 

 

Złącza możemy podzielić na dwa typy, analogowe oraz cyfrowe.

 

VGA (D-SUB 15-pin)

Kabel VGA  Złącze VGA

 

Najstarszym, ale nadal bardzo popularnym złączem jest analogowe złącze VGA, oznaczane również jako D-SUB. Kabel do monitora zakończony jest 15 pinowymi wtykami typu męskiego, które zazwyczaj przykręca się za pomocą dodatkowych 2 śrób. Złącze to pozwala na wyświetlanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 2048px na 1536px przy odświeżaniu 85 Hz. Parametry te w zupełności wystarczą do codziennej pracy biurowej, przeglądania internetu czy oglądania filmów. 

 

VGA jest złączem bardzo uniwersalnym i można je spotkać nie tylko w monitorach poleasingowych, ale również w nowych urządzeniach. Jakość sygnału analogowego zależna jest przede wszystkim od długości zastosowanego przewodu oraz jego wykonania

 

W związku z tym, że analogowy sygnał jest podwójnie konwertowany (z postaci cyfrowej na analogową przez kartę graficzną, a potem przez monitor z analogowej na cyfrową), obraz nie jest tak dobry jak w przypadku złącz cyfrowych, może mieć również słabe odwzorowanie kolorów oraz powodować drobne zakłócenia sygnału. Warto pamiętać, że za pomocą złącza analogowego nie prześlemy dźwięku ani sygnału sieciowego. 

 

Cyfrowe złącze DVI

Kabel DVI-D  złącze DVI-D

 

DVI to również bardzo popularny i często wykorzystywany rodzaj złącza wideo. Największą zaletą tego cyfrowego złącza jest to, że za jego pośrednictwem możemy przesłać sygnał cyfrowy jak i analogowy, co pozwala na połączenie się z urządzeniami starszego typu (przejściówka z VGA) oraz z urządzeniami wyposażonymi w złącze HDMI (również za pomocą przejściówki).

 

Cyfrowe złącze DVI można podzielić na 3 typy, z czego dwa występują w wersjach single link oraz dual link. 

złącze DVI-A  Złącze DVI-I Single Link  Złącze DVI-I Dual Link  Złącze DVI-D Single Link  Złącze DVI-D Dual Link

 
DVI-A – rzadko spotykany typ złącza DVI. Za jego pomocą prześlemy tylko i wyłącznie sygnał analogowy. W tym przypadku zastosowanie przejściówki z HDMI nie przyniesie żadnych rezultatów, natomiast przy zastosowaniu przejściówki DVI-VGA, nie będziemy mieli problemu z wyświetleniem obrazu. 
 
DVI-I – to z kolei najbardziej popularny typ złącza DVI. Za jego pomocą prześlemy obraz cyfrowy oraz analogowy. Przejściówka DVI - VGA oraz DVI - HDMI działają tutaj bez żadnego problemu. możemy zastosować również kabel typu VGA - DVI. 
 
DVI-D – to złącze obsługuje tylko i wyłącznie sygnał cyfrowy. Takie rozwiązanie pozwala na podłączenie przejściówki DVI - HDMI, ale nie ma możliwości podłączenia przejściówki DVI - VGA.
 
 
 
Jakie są różnice między Single Link, a Dual Link?
 
 
Dual Link obsługuje rozdzielczości 2560px na 1600px i odświeżaniu 60 Hz lub 1920px na 1080px (Full HD) z odświeżaniem 144 Hz, natomiast Single Link obsługuje maksymalnie rozdzielczość 1920px na 1200px przy odświeżaniu 60 Hz. 
 
Tak jak w przypadku złącza VGA, złączem DVI nie prześlemy dźwięku ani sygnału sieciowego.
 
 
Cyfrowe złącze DMS-59
 
Złącze DMS-59  Przelotka DMS - 2 x VGA
 
 
Port DMS-59 jest mniej znanym portem, a zarazem niedocenianym. DMS-59 ( Dual Monitor Solution - 59 pin) jest złączem cyfrowym i stosowany jest głównie w komputerowych kartach graficznych, a jego olbrzymią zaletą jest możliwość podłączenia 2 monitorów do jednego gniazda. Każdy z portów może obsłużyć dwa porty DVI-I Single Link i przesyłać strumień obrazu o rozdzielczości do 1920px na 1200px. Do podłączenia potrzebna jest odpowiednia przejściówka. Możliwe jest również podłączenie przelotki DMS-59 z 2 złączami VGA. W ten sposób sygnał konwertowany jest na sygnał analogowy i również pozwala na podłączenie 2 wyświetlaczy.
 
W przypadku kart graficznych z 2 złączami DMS-59 możemy cieszyć się obrazem na 4 monitorach jednocześnie
 
 
Port DMS-59 występuje często na kartach o niskim profilu. Karty te można zamontować w komputerach z obudowami SFF (Small Form Factor), co pozwoli na zwiększenie wydajności jednostki w aplikacjach graficznych.
 
 
 
Cyfrowy port HDMI
 
Kabel HDMI  Port HDMI w laptopie
 
 
HDMI jest obecnie najpopularniejszym portem cyfrowym. Stosuje się go w laptopach, telewizorach, projektorach, na płytach głównych komputerów stacjonarnych oraz w wydajnych kartach graficznych. HDMI pozwala na przesył nie tylko najwyższej jakości obrazu ale również za jego pomocą można przesyłać wielokanałowy dźwięk cyfrowy audio oraz sygnał sieciowy. Uzależnione jest to od wersji gniazda jak i rodzaju zastosowanego przewodu.
 
Standard HDMI doczekał się wielu wersji. Obecnie najnowszy standard to wersja 2.1, który wspiera między innymi rozdzielczość 8K przy odświeżaniu 120Hz (bardzo rzadko stosowany). Najpopularniejsza jest jednak wersja oznaczona symbolem 1,4. Standard ten potrafi przesyłać obraz w 4K, ale tylko w 24 klakach na sekundę.
 
Do połączenia wyświetlacza z urządzeniem wysyłającym sygnał wideo potrzebujemy odpowiedniego przewodu. Jeśli wyświetlany obraz nie będzie większej rozdzielczości niż Full HD, wystarczy nam najzwyklejszy kabel oznaczony Standard HDMI, natomiast jeśli chcemy cieszyć się obrazem o wyższej rozdzielczości należy zastosować przewód High Speed HDMI.
 
Standard HDMI oraz High Speed HDMI występują również w wariancie z możliwością przesyłania danych sieciowych i nazywają się odpowiednio Standard HDMI with Ethernet oraz High Speed HDMI with Ethernet
 
Warto pamiętać, że kable Standard HDMI oznaczane są również jako Category 1, a wersje High Speed jako Category 2. Przy wyborze przewodu nie należy sugerować się opisami typu HDMI 1,4 HDMI 2,0, 3D itp ponieważ to tylko tak zwany chwyt marketingowy.
 
 
HDMI działa z przelotkami DVI, ale w związku z tym, że DVI nie obsługuje strumienia audio, nie ma możliwości jego przesłania za pomocą takiej przejściówki.
 
 
Display Port
 
Kabel DisplayPort  DisplayPort
 
 
Ostatni w naszym dzisiejszym zestawieniu - DisplayPort. Na chwilę obecną jeszcze mniej popularny niż HDMI, ale można zauważyć, że co raz więcej producentów (zarówno monitorów jak i kart graficznych) zaczyna częściej stosować ten standard. 
 
Najpopularniejsza wersja 1.2 wspiera obraz w rozdzielczości do 3840 x 2160 pikseli, (4K), przy częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 60Hz. Jest to zdecydowanie lepszy wynik niż popularny standard HDMI 1.4. DisplayPort 1.2 jest w stanie obsłużyć również wszystkie popularne standardy obrazu 3D oraz 8 kanałowy dźwięk.
 
Mniej popularna wersja 1.3 obsługuje rozdzielczości 8K (7680px na 4320px) przy 60Hz. 
 
DisplayPort oraz HDMI są ze sobą kompatybilne, ale należy pamiętać, że sygnał jest jednokierunkowy.
 
Co to znaczy? już wyjaśniamy.
 
Za pomocą przewodu DisplayPort - HDMI lub takiej samej przelotki, możemy połączyć komputer (laptop) z wyjściem DisplayPort do monitora lub projektora ze złączem HDMI. W odwrotnym kierunku obraz nie będzie wyświetlany tj laptop z hdmi nie wyświetli obrazu na monitorze ze złączem DisplayPort.
 
 
Jak widać, DisplayPort ma przewagę nad HDMI w jakości wyświetlanego obrazu i warto rozważyć ten standard kupując laptop czy komputer. W tym miejscu należy wspomnieć, że większość laptopów z serii biznesowych od dawna wyposażona jest własnie w ten standard. 
 
 
I to byłoby na tyle jeśli chodzi o najpopularniejsze złącza Wideo. Celowo pominęliśmy tutaj złącza Thunderbolt oraz USB-C, które również przesyłają cyfrowy obraz, ale w związku z tym, że są to złącza "wielozadaniowe", chcemy poświęcić im osobny artykuł.
 
 
Na koniec powinniśmy wytłumaczyć jeszcze jeden termin, który często używany był w tym artykule, a mianowicie częstotliwość odświeżania. Odświeżanie najprościej mówiąc  jest to ilość obrazów (klatek) wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy i wyrażane jest w hercach (Hz). 
 

SOLIDNA FIRMA

taniekomputery.pl - solidna firma

Ponad 20 lat na rynku, tysiące zadowolonych klientów.

NEGOCJACJA CEN

możliwość negocjacji cen

Możliwość negocjacji cen, a dla zarejestrowanych klinetów rabaty.

SZYBKA WYSYŁKA

Zapewniamy szybką i bezpieczą wysyłkę

Dostarczmy szybko i bezpiecznie, na ogół 1-2 dni na terenie całego kraju.

MOŻLIWOŚĆ ZWROTU

Możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni

Gwarancja zwrotu towaru. Konsument ma 14 dni na zwrot.

FAKTURA I GWARANCJA

Wystawiamy Faktury VAT

U nas zawsze dostaniesz gwarancję o fakturę VAT.TANIEKOMPUTERY.PL - SKLEP INTERNETOWY Z KOMPUTERAMI I LAPTOPAMI POLEASINGOWYMI

Witamy w naszym sklepie internetowym taniekomputery.pl. Jesteśmy sklepem oferującym sprzęt komputerowy takich marek jak Dell, HP, Fujitsu, Toshiba, Lenovo, Apple, Asus, Acer, Eizo, Nec, Samsung oraz wiele innych. Naszym głównym celem jest zaopatrywanie naszych stałych oraz nowych klinetów w komputery poleasingowe. Sprzęt poleasingowy - laptop, komputer czy monitor to inaczej sprzęt używany, najczęściej z linii biznesowej. Linia biznesowa charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością, wysoką wydajnością oraz bardzo dobrym wykonaniem. Są to komputery używane w małych firmach jak i dużych korporacjach. Komputery biznesowe to również linie takie jak Workstation od Hewlett Packard czy Precision od marki Dell. To specjalne linie komputerów i laptopów, przeznaczone dla najbardziej wymagających. Dzięki zastosowaniu najwydajniejszych podzespołów doskonale sprawdzają się w biurach projektowych, agencjach reklamowych, czy przy produkcji filmowej. Zastosowane w nich karty graficzne Nvidia Quadro lub Radeon FirePro, zapewniają doskonałą wydajność podczas projektowania, modelingu oraz renderowania.


W naszej szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferowany przez nas sprzęt pochodzi od najpopularniejszych producentów cenionych na całym świecie. W naszym sklepie kupisz komputer do domu i do biura. Oferujemy też poleasingowe monitory LED oraz LCD. Oczywiście nie zapominamy o klientach, którzy lubią gry komputerowe. Bez problemu można tutaj znaleźć notebooka jak i komputer do gier. Jest jeszcze jedna grupa użytkowników, do której kierujemy swój sprzęt. Mowa tutaj o inżynierach pracujących w trudnych warunkach, mechanikach i diagnostach samochodowych, gdzie sprzęt komputerowy jest szczególnie narażony na trudne warunki takie jak pyły, kurz, piach, smary, niskie czy wysokie temperatury oraz uderzenia i upadki. Oferta nasza obejmuje pancerne laptopy do zadań specjalnych. Są to głównie notebooki Panasonic z serii Touchbook CF oraz laptopy marki Getac.


Taniekomputery.pl to nie tylko sprzedaż. Na naszej stronie znajdziesz również poradniki oraz artykuły związane z szeroko pojętą branżą komputerową. Staramy się też błyskawicznie odpowiadać na pytania mailowe, telefoniczne, oraz te które zadajecie w mediach społecznościowych. Nie pomijamy nikogo, żadne pytanie nie zostaje przeoczone. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy był w 100% usatysfakcjonowany.

Microsoft Partner Network Microsoft Registered Refurbisher Intel Channel Partner HP Partner Dell Partner Direct Registered

Kontakt

GaduGadu: Gadu-Gadu 6082518


tel. 515 07-07-09


GaduGadu: Gadu-Gadu 1223552


tel. 501 67-11-18


GaduGadu: Gadu-Gadu 1619896


tel. 515 07-07-44


GaduGadu: Gadu-Gadu 52476415


tel. 533 99-09-29


Zamówienia telefoniczne:
tel. (+48) 501 67-11-18
w godz. 9 - 20

Newsletter

Chcesz być na bieżąco i otrzymywać od nas informacje o nowościach, rabatach i promocjach?
Zapisz się do naszego newslettera!