Jak dbać o komputer w czasie upału?

28 June 2022

Co to jest Thermal Throttling

Komputery wytwarzają ciepło podczas normalnego użytkowania, ale wytwarzają go znacznie więcej, gdy temperatura wokół jest bardzo wysoka lub gdy są pod dużym obciążeniem. W takich przypadkach komputer może znacznie zmniejszyć swoją wydajność. Takie zjawisko nazywa się Thermal throttling. Czym więc jest Thermal throttling i jak można go uniknąć zwłaszcza w upalne dni?

 

Thermal throttling - co to jest?

Jego zadaniem jest ochrona komponentów komputerowych takich jak karta graficzna, procesor czy pamięci RAM. Podzespoły te pod dużym obciążeniem wytwarzają znacznie więcej ciepła, co może doprowadzić do ich przegrzania, a w utrzymujących się stale wysokich temperaturach mogłyby ulec trwałemu uszkodzeniu. Gdy dany komponent osiąga wystarczająco wysoką temperaturę, wydajność zostaje ograniczona, aby zapobiec gromadzeniu się ciepła. W tym momencie nasz komputer lub laptop zaczyna działać znacznie wolniej, co prowadzi do obniżenia temperatur wewnątrz urządzenia i jednocześnie schładza komponenty.

 

Jak unikać thermal throttlingu?

Nie da się całkowicie wyeliminować tego zjawiska, ale można w znaczny sposób zmniejszyć jego występowanie. Pierwszą i najważniejszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, to sprawdzić czy w otworach wentylacyjnych i wentylatorach naszego laptopa lub komputera nie nie znajduje się nadmierna ilość kurzu. Kurz jest wrogiem numer jeden sprzętu elektronicznego. W nadmiarze bez problemu może doprowadzić do zatarcia się wentylatorów, a długo nieusuwany może też skutecznie zapchać otwory wentylacyjne tworząc tzw "kożuch", który blokuje odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz obudowy. Z kurzem możemy sobie poradzić za pomocą sprężonego powietrza w sprayu, który jest ogólnie dostępny i można go kupić za kilkanaście złotych.

Używając laptopa unikajmy nierównych powierzchni, nie trzymajmy laptopa na kocu, pościeli czy na kolanach. Najlepiej postawić go na biurku, blacie czy stole, wcześniej usuwając z niego wszystkie podkładki lub obrusy, co znacznie ułatwi wymianę ciepła.

Gdy oczyścimy laptopa z kurzu, postawimy go na blacie a mimo to Thermal throttling nadal występuje, dobrym rozwiązaniem może okazać się podkładka chłodząca. Podkładka taka dzięki wbudowanemu wentylatorowi powinna pomóc obniżyć temperaturę podzespołów pracujących pod obciążeniem nawet o 10°C.

Jeżeli natomiast używamy komputera stacjonarnego, warto odstawić go od ściany lub jeżeli stoi w szczelinie burka, wyjąć na zewnątrz, tak aby wokół nie znajdowała się żadna przeszkoda. Gorące powietrze wytwarzane przez komponenty, będzie skutecznie wyciągane na zewnątrz poprzez wentylatory zamontowane w obudowie komputera.

Gdy komputer stoi przy ścianie, generowane ciepło nie ma gdzie uciekać co znacznie pogarsza sytuację. Można też, na czas upałów zdemontować klapę obudowy, ale w takim przypadku należy szczególnie dbać o czystość wokół stanowiska, ponieważ przy otwartej obudowie, zdecydowanie szybciej do jej wnętrza może dostać się kurz lub inne nieczystości. Otwarcie obudowy może okazać się niezbyt dobrym pomysłem, w przypadku gdy w naszym domu znajdują się zwierzaki domowe.

Komputer stacjonarny ma jeszcze możliwość montażu dodatkowych wentylatorów, co również może przyczynić się do znacznych spadków temperatury wewnątrz obudowy.

Jeżeli wykonaliśmy wszystkie wyżej opisane czynności, ale mimo to nie widać znaczącej poprawy, warto zainstalować oprogramowanie monitorujące i sprawdzić gdzie występuje najwyższa temperatura. Jeżeli to procesor grzeje się najbardziej, to możliwe, że pasta termoprzewodząca straciła już swoje właściwości i należy ją wymienić lub jego chłodzenie jest niewystarczające.

Może być również tak, że karta graficzna generuje zbyt dużą ilość ciepła, ponieważ termopady w niej zastosowane są już w nie najlepszym stanie. W takim przypadku proponujemy udać się do zaprzyjaźnionego serwisu i oddać komputer w ręce specjalistów. Jeżeli nie macie nikogo takiego, zapraszamy do nas, zrobimy to szybko i skutecznie.