Dyski M.2 SATA i M.2 NVMe

13 January 2023

Dysk SSD M.2

Dyski SSD występują pod różnymi nazwami. Pewnie większość z Was słyszała takie pojęcia jak SATA, M.2 oraz NVMe. W tym artykule postanowiliśmy wyjaśnić czym tak naprawdę są te zagadnienia, jak je rozróżnić oraz odpowiemy na pytanie czy wszystkie laptopy poleasingowe oraz komputery obsługują dyski M.2.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Co to jest M.2?

M.2 to na dzień dzisiejszy najnowszy format dysków SSD. Format dysku opisuje jego kształt, rozmiar oraz inne fizyczne aspekty. Dyski M.2 są bardzo popularnym formatem i są najczęściej wybieranymi pamięciami masowymi. Popularność formatu M.2 wynika z tego, że mają mniejszy rozmiar od standardowego dysku 2,5 calowego oraz fakt, że oferują połączenie bezprzewodowe (są wpinane bezpośrednio w płytę główną i nie wymagają podłączenia dodatkowego zasilania).

 

Jakie są rodzaje dysków M.2.

Dyski SSD M.2 występują w wersji SATA oraz w wersji NVMe. SSD NVMe i SSD SATA wyglądają bardzo podobnie, jednak różnicę można dostrzec porównując ich złącza. Sam format jest identyczny, mają takie same rozmiary i kształt. Większość laptopów oraz komputerów stacjonarnych wyposażona jest w gniazdo M.2, a w niektórych płytach głównych możemy spotkać ich nawet kilka. Standard obsługi określa się kluczem, który zapobiega włożeniu dysku (lub innej karty) do nieobsługiwanego gniazda. Dyski SSD M.2 zazwyczaj używają trzech wspólnych kluczy: B, M oraz B+M. W dużym skrócie: M.2 SATA mają klucz B+M i mogą pasować do gniazd dla modułów B i M, natomiast Dyski M.2 NVMe zazwyczaj posiadają klucz M

Klucze formatu M.2

Rozmiar dysków w formacie M.2.

Standardowo dyski w formacie M.2 posiadają 22 milimetry szerokości, natomiast ich długość jest różna w zależności od ilości zastosowanych chipów NAND, które zwiększają ich pojemność. Najbardziej popularne i najczęściej występujące dyski to dyski o długości 60 mm oraz 80 mm. Rozmiar karty można zidentyfikować po numerze, który posiada. Pierwsze dwie cyfry to szerokość, a pozostałe to długość. Przykład: dysk z oznaczeniem 2280 posiada 22 milimetry szerokości i 80 milimetrów długości. Dyski możemy spotkać w rozmiarach: 

  • 2280 - 22 mm x 80 mm
  • 2230 - 22 mm x 30 mm
  • 2242 - 22 mm x 42 mm
  • 2260 - 22 mm x 60 mm
  • 22110 - 22 mm x 110 mm

Dyski w formacie M.2 NVMe i SATA
Na zdjęciu dyski w formacie M.2 NVMe oraz SATA.

 

Dyski M.2 SATA.

Tak jak wspomnieliśmy, różnice w aspektach fizycznych między M.2 SATA, a M.2 MVMe są tylko i wyłącznie w złączu, ale patrząc od strony technicznej, to zupełnie inne rozwiązania. SATA i NVMe to określenie interfejsu do przesyłania danych, który wpływa na szybkość oraz wydajność zastosowanego dysku. Co to oznacza? Porównując standardowy dysk SSD SATA w formacie 2,5 calowym z dyskiem SATA w formacie M.2 nie zobaczymy żadnej różnicy w wydajności pomiędzy nimi. To dokładnie takie same dyski różniące się jedynie formatem. Należy pamiętać, że to interfejs określa ich prędkość, nie format. Dlatego też, popularne porównanie jakie często możemy spotkać w sieci mianowicie "różnica między M.2, a NVMe" jest błędne, ponieważ jedno określa format, drugie interfejs. Zestawić ze sobą możemy jedynie SATA z NVMe, wtedy porównanie jest prawidłowe.

 

Dyski M.2 NVMe.

NVMe to określenie interfejsu, który korzysta ze standardu PCIe. Przez wiele lat, porty PCIe używane były przez inne komponenty, zwłaszcza procesory graficzne, a dzisiaj mogą być wykorzystywane również przez dyski. Dzięki temu, technologia NVMe wprowadziła innowacje w technologii SSD, aby umożliwić szybszy dostęp do danych. Innymi słowy dyski NVMe są zdecydowanie szybsze od dysków SSD M.2 SATA.

 

Różnice w wydajności.

Dyski SSD SATA M.2 oferują maksymalną szybkość przesyłania danych do 600 MB/s oraz są ograniczone do jednej kolejki z głębokością do 32 poleceń na kolejkę. To dokładnie tyle samo ile wynosi maksymalna szybkość przesyłania danych w standardowych dyskach SSD w formacie 2,5 cala.

Natomiast dyski SSD NVMe M.2 w aktualnej wersji PCIe 4.0 oferują do 32 linii i teoretycznie umożliwiają przesyłanie danych z prędkością do 64000 MB/s. Specyfikacja zapewnia również dostęp do ponad 65 000 kolejek poleceń, które mogą zawierać tyle samo poleceń na kolejkę, co oznacz że dyski SSD NVMe są zdecydowanie szybsze od standardowych dysków SATA, niezależnie w jakim formacie występują. NVMe to również ogromy potencjał rozwojowy, w porównaniu z interfejsem SATA. Już dziś na rynku pojawiają się dyski wykorzystujące interfejs PCIe w wersji 5.0, co oznacza jeszcze szybsze transfery.

Dyski w formacie M.2 NVMe i SATA
Dyski M.2 NVMe oraz SATA.

 

Który dysk wybrać M.2 SATA czy NVMe?

Jest to jedno z kluczowych pytań, a odpowiedź nasuwa się jedna. Zapewne większość osób wybierze dysk z interfejsem NVMe. Cena między NVMe, a SATA jest znikoma, co jeszcze bardziej skłania do wybrania tego interfejsu. Natomiast jeśli chodzi o realną różnicę to należy pamiętać, że tak naprawdę przy standardowym korzystaniu z komputera w domu czy biurze, nie odczujemy żadnej różnicy pomiędzy dyskiem SSD M.2 SATA, a dyskiem M.2 NVMe. Mowa tutaj o przeglądaniu Internetu czy korzystaniu z aplikacji biurowych. Warto więc mieć na uwadze to, że jeśli nasz komputer lub laptop posiada dysk SSD w standardowym formacie 2,5 cala, a my ograniczamy się do podstawowych zadań, to nie ma sensu go wymieniać. Jeżeli będziemy kopiować duże plik, lub bardzo dużą ilość plików, obrabiamy wideo w dużych rozdzielczościach, to tutaj ta różnica będzie dość mocno zauważalna i w takim przypadku NVMe będzie doskonałym wyborem.

 

Czy komputery i laptopy poleasingowe obsługują format M.2?

Tak, większość sprzedawanych laptopów poleasingowych w naszej firmie posiada złącze M.2 na płycie głównej, ale nie wszystkie obsługują interfejs NVMe. Niektóre modele posiadają po kilka złącz na dyski formacie M.2 i obsługują zarówno interfejs SATA jak i NVMe. Są też modele, które nie posiadają kompatybilnego gniazda M.2 na płycie głównej, ale wyposażone są w adapter montowany w standardowej kieszeni dysku 2,5 calowego, który wykorzystuje interfejs SATA. Warto więc przed zakupem sprawdzić specyfikację danego sprzętu w Internecie. Można zrobić to w bardzo prosty sposób wpisując w wyszukiwarkę model danego laptopa i dopisując słowo datasheet. Posłużymy się przykładem. Potrzebujemy specyfikacji laptopa Lenovo ThinkPad L470, wpisujemy więc Lenovo ThinkPad L470 datasheet. Można też skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo, wtedy udzielmy wyczerpującej odpowiedzi na temat danego modelu laptopa czy komputera.

Z komputerami stacjonarnymi jest o tyle prościej, że w razie gdy dany model nie posiada gniazda na płycie głównej, do podłączenia dysku NVMe można opcjonalnie wykorzystać adapter wpinany w złącze PCIe. Oczywiście występują też modele, które takie złącze posiadają, przykładem może być komputer poleasingowy HP Z240.