dyski SSD - zwiększ wydajność swojego komputera

12 December 2018

Dysk mSATA

Popularność dysków SSD rośnie z dnia na dzień. Wiele osób przed zakupem komputera lub laptopa zastanawia się, czy warto zainwestować w taki dysk. Według nas odpowiedź jest jedna, warto! Mówi się, że gdy zaczniemy korzystać z dysku SSD, już nigdy nie będziemy chcieli pracować na dyskach HDD.

 

Co to tak naprawdę jest ten dysk SSD?

Dysk SSD (Solid State Drive), inaczej zwany półprzewodnikowym lub dyskiem elektronicznym, to magazyn danych w formie płytki drukowanej, wyposażony w kości pamięci NAND. To nic innego jak standardowy dysk, który mamy w komputerze, ale bez części ruchomych (głowic i talerzy). Jego budowę można porównać do kart pamięci czy popularnych pendrivów. 

 

Korzyści z użytkowania dysków SSD

SSD są od kilku do kilkudziesięciu razy szybsze od dysków talerzowych. Przesiadka z dysku HDD na dysk SSD jest niesamowitym skokiem wydajnościowym. Dzięki instalacji półprzewodnika, bardzo dużą różnicę odczujemy już podczas pierwszego uruchamiania systemu operacyjnego. Po wciśnięciu przycisku power na obudowie, dosłownie po chwili możemy korzystać z komputera.

Kilkukrotnie szybszy odczyt danych, ekspresowe wyszukiwanie plików, zdecydowanie szybsze otwieranie się programów to kolejne plusy montażu SSD. Tak jak wspomnieliśmy na początku, kto zacznie korzystać z dysku SSD, już nigdy nie będzie chciał pracować na dyskach talerzowych! Zainstalowanie dysku półprzewodnikowego, nawet w starszym laptopie lub komputerze stacjonarnym, w którym nie można zwiększyć ilości pamięci RAM, czy zamontować szybszego procesora, może dać wymierne korzyści w postaci szybszego działania.

Gracze komputerowi pewnie zastanawiają się, czy dysk SSD zwiększy wydajność w grach? Wyjaśniamy. 

Sama instalacja gry, uruchamianie się czy wczytywanie kolejnych poziomów, na pewno będzie kilkukrotnie szybsze niż na dysku talerzowym, natomiast podczas samej rozgrywki nie odczujemy zwiększonej wydajności jeśli chodzi o FPS. W internecie można znaleźć testy, które potwierdzają to co piszemy. Wzrost klatek na sekundę jest znikomy ( średnio w granicach 7%, ale nie jest to regułą), więc tutaj skoku wydajnościowego nie należy oczekiwać.

Kolejnym atutem dysków półprzewodnikowych, jest to, że nie posiadają one żadnych ruchomych części, co oznacza odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, automatycznie zwiększając bezpieczeństwo przechowywanych danych. Może w komputerze stacjonarnym, który zazwyczaj stoi nieruchomo w jednym miejscu nie ma to jakiegoś większego znaczenia, ale w laptopie już tak. Brak ruchomych części wewnątrz, to również bezgłośna praca. 

 

Rodzaje dysków SSD

SSD występują w różnych formatach. Można je instalować w komputerach stacjonarnych, laptopach oraz tabletach. Nadal najbardziej popularny format to 2,5 cala ze złączem SATA. Ten rodzaj dysku montuje się w komputerach stacjonarnych oraz w większości laptopów. Mieszczą się w miejsce standardowego dysku. 
 
Kolejnym formatem jest mSATA. Jest to rozwiązanie dla laptopów oraz ultrabooków, w których mamy mocno ograniczoną ilość miejsca. Montuje się je w porcie mPCie, a wielkością przypominają kartę sieci bezprzewodowej WiFi. 
 
Dyski SSD
 
Następnie standard M.2 nowszy od powyższych, oznaczany również jako NGFF (Next Generation Form Factor). To również dyski w formie karty, ale o różnych długościach. 
 
Przed zakupem dysku w formacie M.2 lub mPCIe, należy sprawdzić czy nasz laptop posiada odpowiednie złącza na płycie głównej. Warto też zwrócić uwagę na samo złącze, bowiem istnieją przypadki dysków montowanych np w laptopach Lenovo X1 Carbon, lub w MacBookach od firmy Apple, które są bardzo podobne do złącz M.2, ale nie będą pasowały w to gniazdo. 
 
 
Należy wspomnieć, że dyski SSD, tak jak dyski HDD mają różne prędkości zapisu jak i odczytu danych, co również przekłada się na ich wydajność oraz cenę. W dużym uproszczeniu możemy napisać tak, że nawet najtańszy dysk SSD, będzie kilkukrotnie szybszy niż dysk talerzowy
 
 
W momencie pisania tego artykułu, nie ma już tak znaczących różnic cenowych między dyskami elektronicznymi, a dyskami talerzowymi. Za cenę dysku HDD 500GB w tej chwili można nabyć dysk SSD o pojemności 240GB. Taki dysk, spokojnie starczy na instalację systemu operacyjnego, oprogramowania oraz czasami kilku gier. Jeśli ktoś posiada bardzo dużą ilość danych może pokusić się o dysk SSD na system oraz podstawowe programy, a jako drugi dysk magazynujący zainstalować dysk HDD.
 
W komputerze stacjonarnym nie jest to problem, ale w większości laptopów znajduje się tylko jedno miejsce na dysk. Co w takiej sytuacji zrobić? Jeśli notebook posiada złącze mPCIe lub M.2. sprawa jest prosta. W jedno z tych gniazd montujemy dysk SSD, co pozwoli na zwolnienie miejsca na standardowy dysk SATA. Co możemy zrobić w sytuacji gdy laptop nie ma takich złącz lub aktualnie posiadamy już dysk SSD ale w formacie SATA i nie mamy zamiaru wydawać pieniędzy na wymianę? Istnieje możliwość zamontowania 2 dysków SATA w laptopie posiadającym tylko jedno miejsce. Taką możliwość posiadają prawie wszystkie oferowane przez nas obecnie w sprzedaży laptopy poleasingowe. W miejsce napędu optycznego (dvd czy nagrywarki) montuje się specjalną kieszeń, do której możemy taki dysk włożyć. 
 
 
Dysk SSD w kieszeni
 
 
Podsumowanie
 
Nasz artykuł oczywiście nie wyczerpuje tematu. Można byłoby pokusić się o testy, porównania, czy bardziej szczegółowe wyjaśnienia pracy dysku, ale nie to było naszym celem. Chcieliśmy ogólnie przytoczyć najważniejsze korzyści z posiadania dysku SSD. Mamy nadzieję, że argumenty podane powyżej przekonają was do zakupu laptopa z dyskiem SSD lub komputera stacjonarnego, zwłaszcza teraz, gdy dyski SSD nie są już luksusem i można kupić je za niewielkie pieniądze.