Przydatne pojęcia

12 December 2016

Komputery poleasingowe podobnie jak laptopy poleasingowe (używane) cechuje cała masa pojęć, które poniżej chcemy Państwu przybliżyć. Bywa, że czytając opis znajdujemy w nim sformułowania, których znaczenia nie jesteśmy pewni lub nie rozumiemy ich wcale. Nie ma się co dziwić, nie każdy jest Alfą i Omegą, żeby znać wszystkie, często czysto informatyczne pojęcia. Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom naszych Klientów i specjalnie dla Was stworzylśimy podstronę, na której znajdziecie wyjaśnienia używanych w opisach komputerów i laptopów pojęć. Mamy nadzieję, że strona ta ułatwi Wam wybór sprzętu i będziecie świadomi oraz przede wszystkim zadowoleni z wyboru.

 


 
Poleasingowy - inaczej komputer używany pochodzący z wymiany sprzętu leasingowanego przez największe światowe firmy - np. banki czy międzynarodowe korporacje. Komputery, laptopy, monitory, tablety oraz pozostały sprzęt pochodzi w większości z krajów europy.
 
Sprzęt, który sprzedajemy jest dokładnie przetestowany i sprawny w 100%. Każdy z nich objęty jest gwarancją w zależności od produktu i wynosi odpowiednio 3, 6 lub 12 miesięcy.
 

 
Powystawowy -  określenie stosowane w sprzedaży laptopów. Powystawowy to inaczej tani laptop po ekspozycji, również z końcówki serii jak i leżak magazynowy. Laptopy powystawowe są w idealnym stanie, wyglądają jak nowe. 
 

 
Intel® Turbo Boost - to technologia stworzona przez markę Intel® Jej zadaniem jest zwiększenie wydajności procesora i układu graficznego w chwilach gdy komputer wymaga dużego obciążenia. Rdzenie procesora automatycznie zwiększają szybkość względem częstotliwości operacyjnej, o ile procesor nie przekracza określonych specyfikacji limitów dotyczących temperatury, zasilania i energii.  
 
Maksymalna prędkość to najwyższa możliwa częstotliwość, którą może osiągnąć procesor. Częstotliwość technologii Intel Turbo Boost może być inna od podanej w zależności od oprogramowania, obciążenia konfiguracji sprzętu i ogólnej wydajności systemu.  Nie wszystkie procesory z technologią Intel Turbo Boost mogą osiągać maksymalną prędkość turbo podczas wykonywania wymagających zadań obliczeniowych i przy jednoczesnym wykorzystaniu wielu rdzeni ze względu na różne parametry energetyczne.
 
 

 
Intel® Hyper-Threading - zapewnia realizację wielu zadań jednocześnie bez utraty wydajności. Dodatkowo Hyper-Threading  zwiększa przepustowość procesora, podnosząc ogólną wydajność oprogramowania wielowątkowego. Intel® Hyper-Threading pozwala na jednoczesne uruchamianie wielu wymagających aplikacji przy utrzymaniu optymalnego czasu reakcji systemu.
 
Procesory wyposażone w technologię HT oraz Turbo Boost charakteryzują się o wiele krótszym czasem realizacji zadań oraz zdecydowanie wyższą wydajnością. Technologie te występują w większości komputerów oraz laptopów sprzedawanych w naszej firmie
 

 
Wirtualizacja - najprościej mówiąc jest to technologia, dzięki której na maszynie z obsługą wirtualizacji możemy uruchomić wiele różnych systemów operacyjnych bez wyraźnego spadku wydajności. Za pomocą oprogramowania do wirtualizacji, możemy zainstalować drugi system wewnątrz już istniejącego. System zainstalowany na komputerze fizycznym nazywany jest gospodarzem (host), natomiast system uruchomiony na maszynie wirtualnej nazywamy gościem (guest).
 
Dzięki wirtualizacji mamy do dyspozycji kilka systemów operacyjnych pracujących jednocześnie na tej samej fizycznej maszynie. Głównym zadaniem wirtualizacji jest przydzielanie zasobów sprzętowych z fizycznego komputera takich jak pamięć masowa, pamięć RAM, czy czas procesora dla wirtualnych systemów operacyjnych.
 

 
Cache - inaczej pamięć podręczna procesorów. Najprościej tłumacząc jest to pamięć, która odpowiedzialna jest głównie za zmniejszenie średniego czasu dostępu do pamięci głównej, co powoduje szybsze działanie komputera. Czym więcej pamięci Cache w procesorze tym wydajniejszy będzie nasz komputer czy laptop. Na chwilę obecną stosuje się 2 lub 3 poziomy pamięci podręcznej oznaczanej kolejno L1, L2, L3. Pamięć podręczna trzeciego poziomu L3 jest spotykana rzadziej i stosowana jest najczęściej w rozwiązaniach serwerowych.
 

 
Intel vPro - zestaw funkcji sprzętowych skierowanych głownie do firm . Procesory z obsługą vPro występują głównie w laptopach i komputerach z linii biznesowych takich jak HP ProBook, HP Workstation, HP EliteBook, Lenovo ThinkPad, Dell Precision, Dell Latitude czy Toshiba Tecra.
 
Zadaniem technologii vPro jest przede wszystkim możliwość zdalnego zarządzania, diagnostyki i szybkiej naprawy, bez konieczności ruszania się z miejsca i to wszystko z uwzględnieniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Intel vPro posiada wbudowane funkcje zarządzania i za pomocą Intel AMT umożliwia dostęp do zasobów nawet w czasie, gdy komputer jest wyłączony i co ważne - z zachowaniem odpowiedniego uwierzytelniania.
 

 
eSATA - to złącze często widywane w laptopach z linii biznesowej takich jak Dell Latitide, Lenovo ThinkPad czy HP EliteBook. Złącze to jest identycznym złączem jak złącze SATA na płytach głównych, z taką różnicą, że eSATA jest złączem zewnętrznym. Plusem eSATA jest przede wszystkim prędkość przesyłu danych. Maksymalne przepustowości to 150 MB/s oraz 300 MB/s. Złącze eSATA jest dużo szybsze od USB 2.0 i tylko niewiele wolniejsze od USB 3.0.
 

 
Czytnik SmartCard - inaczej czytnik kart inteligentnych. Jest niezwykle przydatny w firmach w celu uwierzytelniania użytkowników. Standard ten jest bardziej bezpiecznym rozwiązaniem niż standardowe hasło w Windows czy czytnik linii papilarnych. Użytkownik loguje się do systemu za pomocą specjalnej karty z chipem. Standard ten często wykorzystują banki oraz duże korporacje.
 

 
Express Card - złącze to pozwala na zwiększenie funkcjonalności laptopa poprzez dodanie do niego odpowiedniej karty rozszerzeń. Najpopularniejszymi kartami Express Card są karty z USB 3.0, tunery TV DVBT, karty muzyczne czy karty sieciowe. Ekspress Card jest następcą (nowszą wersją) standardu PCMCIA.
 
Na rynku znaleźć można dwa rodzaje kart oznaczane odpowiednio Express Card 54 - karty o szerokości 54 mm, długości 75 mm i grubości 5 mm oraz Express Card 34 - karty o szerokości 34 mm, długości 75 mm i grubości 5 mm. Warto wiedzieć, że kartę 34 mm można umieścić w porcie Express Card o szerokości 54 mm.
 

 
PCMCIA -  to tak jak w przypadku ExpressCard złącze pozwalające na rozbudowę komputera przenośnego o dodatkowe funkcje za pomocą specjalnych kart o wielkości mniej więcej podobnej do karty kredytowej (85,6 × 54 mm). W laptopapch z linii biznesowej, takich jak Fujitsu-Siemens LifeBook można znaleźć nawet dwa takie złącza, co jest niewątpliwie dużą zaletą. PCMCIA nazywane jest również jako "PC Card", i takie oznaczenie często widnieje na obudowach notebooków. PCMCIA to starszy standard, który częściowo zastąpiony został standardem Express Card. 
 

 
HDMI - złącze, za pomocą którego możemy podłączyć komputer lub laptop do zewnętrznych urządzeń obsługujących ten standard. HDMI potrafi przesłać sygnał w najwyższej, bezstratnej cyfrowej jakości. Maksymalna odległość transmisji wynosi 15 metrów. W przypadku chęci zastosowania kabla o większej długości należy zastosować repeater (regenerator sygnału).
 

DisplayPort - złącze o takiej samej zasadzie działania jak wyżej opisany port HDMI. Główną różnica występuje w odświeżaniu obrazu. W przypadku DisplayPort 1.2 obraz w rozdzielczości 4K oferuje 60 klatek na sekundę, natomiast HDMI 1.4 tylko 30 klatek. W najnowszej wersji HDMI 2.0 różnica ta nie występuje.
 

FireWire - to łącze szeregowe służące do komunikacji w czasie rzeczywistym. Obecnie wykorzystywany głównie do połączenia komputera z kamerą cyfrową, ale nie tylko. Dzięki płynnemu streamingowi doskonale sprawdza się w profesjonalnej obróbce wideo. Jego główną zaletą jest bezpośrednia komunikacja urządzeń bez użycia pamięci czy procesora. Standard FireWire nie wymaga konieczności wysyłania sygnałów potwierdzających aktywność urządzenia po drugiej stronie i dzięki temu pokazuje swoją wyższość nad standardem USB. 
 

 
Full HD - wysoka rozdzielczość stosowana zazwyczaj w laptopach lub zewnętrznych monitorach przeznaczonych dla grafików, projektantów czy fotografów. Full HD znajdziemy między innymi w laptopach Dell Precision, HP Workstation czy Lenovo ThinkPad. Wyższa rozdzielczość to przede wszystkim duży obszar roboczy. Full HD równie dobrze cieszy się swoją popularnością wśród graczy komputerowych.
 

 
USB 3.0 - najnowszy standard interfejsu zapewniający przesył danych z prędkością do 600MB na sekundę. Jest to znacznie szybciej niż oferowały poprzednie wersje. Dla porównania USB 2.0 przesyła pliki z maksymalną prędkością do 60MB/s. W naszej ofercie laptopów poleasingowych oraz powystawowych znajdują się również takie, wyposażone w te super szybkie porty. USB 3.0 najprościej rozpoznać po kolorze, wewnętrzna część wtyku oznaczona jest kolorem niebieskim. Żeby osiągnąć maksymalną prędkość przesyłu danych nie wystarczy mieć gniazdo USB 3.0 w laptopie czy komputerze stacjonarnym. Urządzenie peryferyjne również musi być zgodne z tym standardem.
 

 
Dyski SSD - są przede wszystkim dużo szybsze od standardowych dysków talerzowych. Dodatkowo dzięki zastosowaniu pamięci typu flash nie hałasują podczas pracy. Niezaprzeczalną zaletą dysków SSD jest ich trwałość, ponieważ nie posiadają żadnych ruchomych elementów przeciwieństwie do standardowych dysków twardych.
Instalując dysk SSD w laptopie lub komputerze stacjonarnym, przyspieszymy uruchamianie systemu operacyjnego jak i większości uruchamianych na nim aplikacji i odczujemy zdecydowanie większą wydajność naszego komputera.
 

 
sRGB - najbardziej popularna i najczęściej stosowana przestrzeń barwna w monitorach przeznaczenia domowego oraz biurowego. sRGB wykorzystuje się do prezentacji zdjęć czy grafik w internecie. W przestrzeni kolorów sRGB zawarte jest 256 wersji każdego z kolorów podstawowych co daje łącznie ok. 16,78 mln kolorów. 
 
 

 
Adobe RGB - przestrzeń barwna wymyślona przez twórców znanego oprogramowania graficznego Adobe. Adobe RGB stosowana jest gównie w monitorach przeznaczonych dla profesjonalistów tj grafików, projektantów czy fotografów, gdzie odwzorowanie kolorów jest bardzo istotne. Przestrzeń Adobe RGB opisuje większy zakres kolorów niż sRGB w odcieniach zieleni, cyjanów, żółci i czerwieni. Zauważalne różnice między sRGB i Adobe RGB widoczne są po wydrukowaniu fotografii. Zdjęcie zapisane w przestrzeni barwnej Adobe RGB wyświetlone na monitorze bez obsługi tej przestrzeni mija się z celem, ponieważ część zapisanych kolorów nie będzie wyświetlana.
 

 
Kalibracja sprzętowa - kalibracja to zabieg polegający na dostosowaniu jasności, temperatury barwnej, punktu bieli oraz gradacji odcieni (gamma), tak aby wyświetlany obraz na monitorze jak najbardziej przypomniał obraz wydrukowany na papierze. Kalibracja ręczna jest dobrym rozwiązaniem gdy nasz monitor nie ma możliwości kalibracji sprzętowej.
 
Niektóre monitory posiadają możliwość kalibracji sprzętowej, która polega na automatycznym dostosowaniu wszystkich wyżej wymienionych wartości za pomocą specjalnego urządzenia zwanego kalibratorem lub kolorymetrem. Urządzenia te są dużo bardziej precyzyjne niż kalibracja ręczna, co znacznie ułatwia pracę przede wszystkim osobom profesjonalnie zajmującym się wydrukami.
 

 
CAD/CAM - tym pojęciem oznaczane jest specjalistyczne oprogramowanie dla inżynierów i specjalistów z dziedzin projektowania, wytwarzania czy produkcji. Do obsługi programów tego typu dedykowane są specjalne karty graficzne takie jak np nVidia Quadro, których zadaniem jest maksymalne zwiększenie wydajności w tych aplikacjach. 
 

 
OpenGL - biblioteka ta to inaczej wieloplatformowy interfejs programowania aplikacji (API) służący do renderowania 3d oraz 2d grafiki wektorowej. Open GL używany jest gównie w aplikacjach CAD/CAM, w tworzeniu wizualizacji, symulacji, ale również w grach komputerowych.
 

 
DirectX - biblioteki niezbędne w każdym systemie Windows. Służą do wspomagania generowania grafiki oraz zapewniają wysoką wydajność przed wszystkim w grach, ale też w programach graficznych oraz multimedialnych. Karty graficzne posiadają obsługę bibliotek w różnych wersjach np. gdy gra w swoich wymaganiach zapisane ma obsługę DirectX 10, aby ją uruchomić należy posiadać kartę graficzną z obsługą wersji DirtectX 10 lub nowszej. DirectX wymyślony został przez firmę Microsoft i dostępny jest tylko na platformy Windows oraz konsole Xbox
 

 
CUDA® - technologia od firmy Nvidia, która ma na celu zwiększenie wydajności w grach, programach graficznych, aplikacjach typu CAD/CAM, dzięki wielordzeniowej architekturze na karcie graficznej.
 
Zadaniem CUDA jest zastąpienie przez kartę graficzną wykonywanych zadań, które do tej pory wykonywał procesor. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zwiększenie wydajności i wielokrotne przyśpieszenie np konwersji wideo, renderingu czy obliczeń w grach komputerowych. Sterownik CUDA współpracuje zarówno z bibliotekami OpenGL jak i DirectX.
 

 
Pixel Shader -  technologia odpowiedzialna za cieniowanie pikseli oraz szybkie obliczanie kolorów każdego piksela renderowanego obrazu. Aby korzystać z tej technologii należy sprawdzić, czy dana karta graficzna posiada jej obsługę.